Obří obrazovka ukazuje obrázek kosmické lodi s posádkou Shenzhou-12, která úspěšně zakotvila s jádrovým modulem Tianhe čínské vesmírné stanice v nákupním středisku v Pekingu (18. června 2021) | foto: Reuters

ANALÝZA: Čína ukázala vesmírnou sílu. Její stanice může časem nahradit ISS

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Kolem planety Země teď krouží dva „domečky“, v ­nichž žijí lidé. Vedle Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která funguje už přes dvě desetiletí, začala svůj vlastní kosmický příbytek zprovozňovat i Čína. Ten už Zemi obíhá v provizorní podobě a ve čtvrtek k němu úspěšně dosedli první tři čínští kosmonauti, aby se tam na pár měsíců zabydleli.

Tchien-che (Nebeská harmonie), jak se stanice jmenuje, je dalším pozoruhodným dárkem, který si čínské vedení nadělilo k nadcházejícímu 100. výročí založení komunistické partaje.

Celá pečlivě naplánovaná operace svědčí o tom, že ambiciózní čínský kosmický program pokračuje a­ vesmírné závody dostávají nový impulz.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video