Chorvatští vojáci v červnu 1991 u středochorvatského Sisaku. Ilustrační snímek

Chorvatští vojáci v červnu 1991 u středochorvatského Sisaku. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chorvati zadrželi tři údajné válečné zločince, kteří zabili až 600 lidí

  • 7
Chorvatská policie zadržela tři bývalé policejní velitele, kteří jsou podezřelí ze zmasakrování Srbů ve středochorvatském Sisaku na začátku 90. let minulého století. Djuro Brodarac, Vladimir Milankovič a Drago Bosnjak byli převezeni k oblastnímu soudu v Osijeku, informovalo srbské rádio B92.

"Víte, že srbské krávy kouří? Ano, kouří, a když si zapálí, tak si většinou schrupnou, a proto hoří srbské chlévy," tímto vtipem bavil dnes devětačtyřicetiletý Vladimir Milankovič své kolegy v 90. letech minulého století.

Tehdy šéfoval zvláštní policii v Sisaku, kde v letech 1991 až 1992 zemřely desítky až stovky civilistů, hlavně Srbů. Přesný počet není dodnes znám. Odhaduje se, že jich bylo až šest set. Milankovič po válce zmizel.

Nyní, o dvacet let později, ho zadrželi chorvatští policisté na cestě do Osijeku ve východní Slavonii. Kromě něj se jim podařilo dopadnout i sedmašedesátiletého Djura Brodarace, který tehdy velel policii Sisackomoslavačské župy a třiapadesátiletého Draga Bosnjaka. Ten také řídil místní policejní jednotky.

Vraždy měly zastrašit místní Srby

Podezřelí muži byli podle srbského rádia B92 převezeni k oblastnímu soudu v Osijeku. Původně se soud měl odehrávat v Sisaku, ale na žádost prokurátora Mladena Bajiče se povede v Osijeku. Podle vyšetřovatelů měly vraždy vystrašit a přimět utéct ty Srby, kteří se nepřipojili k bojovým jednotkám chorvatských Srbů.

"V září uplyne dvacet let od chvíle, kdy byla zavražděna moje devatenáctiletá dcera Ljubica. Myslím, že ti zatčení nejsou jediní, kteří by měli čelit spravedlnosti," řekla nejčtenějšímu chorvatskému deníku Blic obyvatelka Sisaku Viera Solarová s tím, že zadržení muži by měli prozradit další jména.

Zabíjení civilistů nastalo po vyhlášení nezávislosti Chorvatska v roce 1991, které rozpoutalo válku mezi Záhřebem a srbskými separatisty. Ty podporovala tehdejší jugoslávská federální armáda, upřesnila ČTK. Kontrolu nad územím zabraném separatisty se Chorvatsku podařilo obnovit až v roce 1995. Konflikt si vyžádal asi 20 tisíc mrtvých.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video