Princ Charles slaví šedesátiny.

Princ Charles slaví šedesátiny. | foto: Reuters

Charlesovi je šedesát, na trůn čeká 56 let

  • 15
Nechtějte od britských princů, aby mluvili jako populisté. Když BBC nedávno položila následníkovi trůnu Charlesovi nevinnou otázku, zda ho baví být princem, po delším přemýšlení prohlásil: "Vlastně nevím. Někdy ano. Tak to prostě je - musím pomáhat co nejvíce lidem." Dnes je Charlesovi šedesát. Královna ho chválí, ale Brity moc nezajímá.

Charles absolvoval již několik kol oslav a každé noviny na ostrovech po delší době oprášily prastarou otázku: Bude tento chlapík někdy králem? Jde o debatu starou skoro jako on sám - je to 56 let, co se jeho matka Alžběta stala královnou. A on následníkem trůnu.

Ledacos ze zákulisí oslav proniklo na veřejnost. Třeba to, že si jeho manželka Camilla postěžovala, jak nesmírně obtížné je koupit dobrý dárek někomu, "kdo má v podstatě všechno". Proto ho chce obdarovat šedesáti menšími dárky (jsou mezi nimi boty, sazenice růží a pečlivě svázané milostné dopisy).

Trůn mezi dárky nebude...
Co dostane od královny, to jasné není - všichni však vědí, co nedostane: příslib, že brzy usedne na její trůn. Královnino okolí totiž již dávno naznačuje, že Alžběta II. hodlá panovat až do smrti.

A ta, jak s černým humorem žertují Britové, nemusí panovnici skolit ještě hodně dlouho. Je jí 82 a její matka se dožila 101 let. Zkrátka Charles je nejdéle čekajícím následníkem trůnu v britské historii a nejspíš tomu tak ještě dlouho bude.

Charles v centru pozornosti. Princ přijímá blahopřání k narozeninám od tanečnic ve Wimbledonském divadle. (12. listopadu 2008)

"Jsem na něj nesmírně hrdá," prohlásila královna tento týden v projevu hodnotícím synovy různé aktivity, především propagaci tradičních hodnot v architektuře či zemědělství. "Jeho činnost mi dělá velkou radost a potěšení," dodala.

Ač to může znít jako obyčejná chvála udělená matkou synovi, ve skutečnosti se dle znalců palácových obyčejů jedná o unikátní prohlášení a jednu z nejvýraznějších veřejných pochval, které se mu z jejích úst kdy dostalo. Zvedla se tak vlna spekulací, že královna by proti Charlesovi na trůnu - navzdory řadě konfliktů v minulosti - již nic neměla.

Byly to spory dosti zásadní. Zatímco Alžběta II. si dodnes dokázala udržet pověst ženy symbolizující prastaré hodnoty, Charles je spíše spojován s pohromami ohrožujícími pověst i postavení monarchie: bylo to i nevydařené manželství s Dianou, nevěra a později sňatek s milenkou Camillou.

Před více než desetiletím, po Dianině smrti, byla drtivá většina Britů přesvědčena, že Charles si nezaslouží být králem. A víceméně se počítalo s tím, že lesk království zachrání pouze jeho "přeskočení" a nastolení syna Williama.

Od té doby emoce utichly, Diana je pozapomenuta a Buckinghamský palác nenápadně připomíná: Ať si každý myslí, co chce. Ale přeskočit Charlese není možné, monarchie není holubník.

Král Karel? Jiří zní lépe
Před časem se londýnské Timesy pustily do zkoumání, jak by se následník jmenoval jako nový král. Překvapivě by to nebyl král Charles (Karel). Panovníci si jména mohou vybrat a svojí volbou se přihlásit k odkazu krále "o číslo níž". A s Karly byla potíž. Karel I. byl v roce 1649 popraven a jeho syn Karel II. má dodnes značně pošramocenou pověst kvůli četným milenkám a jiným výstřelkům.

A proto prý Charles uvažuje, že by přijal jméno Jiří VII. Na počest dědečka Jiřího VI. Ale také to může být jinak. V Temži nejspíš do té doby uplyne hodně vody.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video