Irský premiér Leo Varadkar (6. února 2019)

Irský premiér Leo Varadkar (6. února 2019) | foto: Reuters

Británie „obětovala“ Severní Irsko jen naoko. Dublin před ní varuje svět

  • 158
Vlády ve světě by měly zvážit spolupráci s Velkou Británií. Ve středu to řekl irský vicepremiér Leo Varadkar. Zareagoval tak na prohlášení Dominica Cummingse, bývalého poradce britského premiéra, že Londýn nikdy neměl v plánu plně se řídit brexitovou dohodou. Podle Varadkara není jisté, že současný předseda britské vlády bude ctít učiněné závazky.

Nová kritika z Dublinu přišla v den, kdy Evropská komise předkládá sadu návrhů na úpravu tzv. irského protokolu, který ani více než devět měsíců po vstupu „rozvodové“ dohody Británie s EU v platnost nebyl plně převeden do praxe. 

Britská vláda zatím odmítá zavést dříve dojednané kontroly zboží směřujícího do Severního Irska ze zbytku Spojeného království a nově požaduje nahrazení kontroverzního protokolu zcela novým dokumentem.

Cummings v úterý večer na Twitteru napsal, že Johnson „neměl ponětí“ o důsledcích brexitové dohody, když ji na podzim 2019 podepisoval. On sám prý z pozice premiérovy pravé ruky plánoval Johnsona dotlačit k tomu, aby se po schválení úmluvy „zbavil kousků, které se nám nelíbily“. 

Když premiér podle Cummingse „konečně“ pochopil, s čím souhlasil, prohlásil: „Kdybych to chápal, nikdy bych to nepodepsal.“ Bývalý premiérův poradce zároveň dodal, že podle něj to ale z Johnsonovy strany „byla lež“.

Cummings z Downing Street odešel loni v listopadu a od té doby opakovaně vypouští na veřejnost výbušná tvrzení, ať už se týkají brexitu nebo přístupu současné britské vlády ke koronavirové krizi.

Irský vicepremiér Varadkar označil jeho nejnovější komentáře za alarmující, protože naznačují, že britská vláda nejednala čestně. „Doufám, že Dominic Cummings mluví za sebe a nikoli za britskou vládu,“ řekl irské veřejnoprávní televizi RTÉ. Přesto by podle něj Cummingsovy výroky neměly uniknout představitelům dalších zahraničních vlád.

„Země po celém světě rozhodně musí zaznamenat vzkaz, že tohle je britská vláda, která nedodržuje stoprocentně své slovo a necítí se být vázána dohodami, které uzavře,“ řekl někdejší předseda irské vlády.

Johnson v covidové krizi katastrofálně selhal, řekl exporadce Cummings

„A neměli byste s nimi dělat žádné dohody do chvíle, než si budete jistí, že dodržují sliby a ctí věci, jako například (severoirský) protokol,“ pokračoval Varadkar.

Protokol dojednala Británie s Evropskou unií ve snaze předejít kontrolám na hranici Irska se Severním Irskem v návaznosti na brexit. V zájmu zachování volného hraničního režimu a ochrany unijního jednotného trhu se dvě strany dohodly na kontrolách při přepravě vybraného zboží z Anglie, Walesu a Skotska do Severního Irska. 

Média a komentátoři při aktuálních žádostech Londýna o zrušení tohoto mechanismu připomínají, že v předvolební kampani před dvěma lety Johnson brexitovou dohodu prezentoval jako „skvělou“.

Volnější průchod potravin a léků

Evropská unie je ochotna v rámci urovnání pobrexitového sporu s Británií upustit od části požadovaných kontrol zboží mířícího do Severního Irska z ostatních částí Spojeného království.

Evropská komise ve středu předložila balíček návrhů, který počítá s volnějším průchodem některých potravin či léků a s usnadněním celních postupů u dalších produktů.

Brusel se tím snaží částečně vyjít vstříc požadavkům Londýna, který odmítá zavést kontroly a chce zásadně předělat uspořádání dohodnuté v takzvaném severoirském protokolu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video