Najednou byl pryč, říká matka, které bouře Florence vyrvala syna z náručí

  12:10aktualizováno  12:10
Hurikán Florence, který o víkendu udeřil na východní pobřeží USA, si vyžádal nejméně 32 lidských životů. Přeživší tragédie vyprávějí příběhy a podávají svědectví o tom, jak živel zasáhl do jejich života. Mezi nimi i mladá matka z města Charlotte, která při povodních ztratila syna. „Držela jsem ho za zápěstí, potom za ruku, prsty a nakonec ho vzala voda,” vypráví.

Navzdory aktuálnímu dění to vypadalo jako běžné nedělní ráno. Dvacetiletá Dazia Leeová od pátečního večera s napětím sledovala ohromující sílu hurikánu Florence, který se prohnal státy Severní a Jižní Karolína, kde se rozpoutal ničivý vítr a déšť doprovázený povodněmi. Kolem jejího domu na severovýchodě města Charlotte ale podle Leeové sotva pršelo. Rozhodla se tedy, že navštíví svou babičku ve městě Wadesboro, vzdáleném asi hodinu jízdy.

Fotogalerie

Svého ročního syna Kaidena posadila do auta a kolem sedmé hodiny večer vyrazila směrem na jih. Pro deník The Washington Post Leeová popsala, že silnice vypadaly normálně a kolem ní projížděla další auta. Když po chvíli sjela na okresní cestu a minula město New Salem, na krajích silnice se začaly objevovat výstražné oranžové barely. „Barely cestu neblokovaly, projela jsem kolem nich a pokračovala dál,” popisuje Leeová.

Po několika kilometrech jízdy se ale najednou kolem auta začal valit ohromující proud vody. Všude kolem byla tma a auto nezadržitelně klouzalo po mokré silnici. „Začali jsme se potápět a voda se hrnula dovnitř,” popisuje mladá žena momenty před katastrofou. Urychleně se natáhla pro syna a rozhodla se vylézt rozbitým oknem. V tu chvíli se jí ale noha zamotala do bezpečnostního pásu, který jí znemožnil cestu ven.

Žena neztrácela naději, potom přišla tragédie

„Voda byla hustá, plná bahna a špíny. Snažila jsem se dostat ven, v obličeji jsem měla větve a listí. Ústa se mi naplnila vodou a nic jsem neviděla,” líčí Leeová. Nejprve syna držela kolem hrudníku, po chvíli ho svírala už jen za předloktí. „Voda se valila ohromnou silou. Držela jsem ho za zápěstí, potom za ruku, nakonec jen prsty. Najednou byl pryč,” popisuje Leeová poslední okamžiky.

Když Leeovou druhý den v poledne propustili s lehčími zraněními z nemocnice, okamžitě se svými rodiči a sestrou zamířila zpátky na místo nehody. Neztrácela naději, že svého syna najde. „Doufala jsem, že ho zaslechnu, ale slyšela jsem jen proud vody. Volala jsem jeho jméno, ale neozval se,” popisuje Leeová. 

„Udělala jsem všechno, co jsem mohla. Od chvíle co se narodil, až do chvíle co jsem ho ztratila. Snažila jsem se ho chránit,” svěřila se reportérům. O naději, že svého syna znovu uvidí, ji nakonec připravila policie. Ta v pondělí večer objevila tělo jejího syna Kaidena zaklíněné pod vodou.

Silnice jsou neprůjezdné, půl milionu domácností je bez proudu

Navzdory tomu, že hurikán Florence o víkendu zeslábl na tropickou bouři, i v úterý se na východě Spojených států očekávaly silné deště. Americká média prozatím informovala o 32 obětech ve třech státech - Severní a Jižní Karolíně a Virginii. Mezi oběťmi jsou i další děti. Například sedmiměsíční batole zemřelo se svou matkou v přímořském městě Wilmington v Severní Karolíně, když na jejich dům spadl strom.

Řádění hurikánu Florence nepřežilo už 18 lidí, to nejhorší má teprve přijít

Ve státech Severní a Jižní Karolína zůstává podle televize CBS na půl milionu domácností a podniků bez proudu. V Severní Karolíně nefunguje pětina čerpacích stanic. Hladiny řek v oblasti stále stoupají, některé toky dosahují výše kolem sedmi metrů. Mnoho silnic je neprůjezdných.

Bouře Florence, kterou nyní provází vítr o rychlosti asi 40 kilometrů za hodinu, se přesouvá na severovýchod USA, kam má podle meteorologů přinést vydatné deště. Ve středu by měla tato cyklona americkou pevninou opustit. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Prolezli tunelem v rekordním počtu. Americká hraniční zeď opět kapitulovala

Tunely pod zdí se do USA z Mexika dostalo 376 migrantů. (19.1.2019)

Do Spojených států se z Mexika se podhrabalo hraniční zdí 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200 byli dospívající a...

EU uvalila kvůli útoku v Salisbury sankce na členy ruské kontrarozvědky

Snímek pořízený z rozhovoru Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy pro televizi...

Evropská unie uvalila sankce na dva důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU a také na šéfa této služby a jeho zástupce...

Tálibán zaútočil na výcvikové středisko, zemřelo přes 120 Afghánců

Na výcvikové středisko v afghánské provincii Vardak zaútočil Tálibán. Budova se...

Bojovníci Tálibánu zaútočili na výcvikové středisko v provincii Vardak na východě Afghánistánu a zabili více než 120...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz