Bílý dům podcenil Al-Kajdu, soudí komise

  • 361
Vyšetřování útoků z 11. září se dotkne nejvyšších politiků USA. Desetičlenná komise vyslechne ministry zahraničí a obrany Colina Powella a Donalda Rumsfelda i jejich předchůdce z Clintonovy vlády. Zajímá ji, jestli nepodcenili teroristické hrozby a nemohli útokům zabránit.

Jak zjistila komise, americké zpravodajské služby už v roce 1997 měly informace, které ukazovaly na celosvětový dosah Al-Kajdy.

Politici prý narozdíl od specialistů na terorismus ještě dlouho nechápali, že tuto síť už netvoří jenom Usáma bin Ládin a okruh jeho nejvěrnějších stoupenců.

Bílý dům chtěl nejprve diplomatickými prostředky přimět Afghánistán, aby vypověděl ze země Usámu bin Ládina a teroristy z Al-Kajdy. Kdyby neuspěl, podněcoval by protitalibansky naladěné Afghánce k útokům na základny Al-Kajdy.

Ministerstvo zahraničí až do podzimu 1999 nepovažovalo Al-Kajdu za mezinárodní teroristickou organizaci. Zatímco se Afghánistán stával útočištěm teroristů, zájem vlády o tuto zemi zůstával omezený, říká komise.

Washington podle ní považoval přímou akci jako nejkrajnější řešení ještě 10. září 2001, den před teroristickým útokem na americká města.

Někdejší Clintonovi ministři William Cohen a Madeleine Albrightová budou vysvětlovat, proč se vláda neodhodlala k vojenskému řešení, přestože znala některé plány Al-Kajdy a zvláště po útoku na válečnou loď Cole v říjnu 2000 v Jemenu.

"Soustředíme se také na informace z léta 2001 a na to, jak s nimi byly nebo nebyly seznámeny příslušné úřady," sdělil člen komise Richard Ben-Veniste s poukazem na tehdejší opakovaná varování před možným útokem.

Expert obvinil Bushovu vládu
Dvoudenní veřejné slyšení následuje po poprasku, který o víkendu způsobila kniha dlouholetého poradce pro terorismus Richarda Clarka, nazvaná "Proti všem nepřátelům: Uprostřed americké války proti teroru".

Expert v ní tvrdí, že Bushova administrativa nebrala vážně hrozbu Al-Kajdy a příliš se soustředila na Irák. Poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová podle něj působila dojmem, jako kdyby o Al-Kajdě nikdy neslyšela.

Bílý dům Clarkova obvinění rezolutně odmítl. Prezident Bush si byl údajně dobře vědom všech nebezpečí a jeho administrativa už připravovala strategii, jak zničit bin Ládinovu teroristickou síť.

Clarke sám má vystoupit před komisí ve středu, společně s šéfem CIA Georgem Tenetem, předchůdcem Riceové z Clintonova týmu Sandym Bergerem a současným náměstkem ministra zahraničí Richardem Armitagem.

Boj s terorismem předvolebním heslem
Národní bezpečnost se stala jedním z hlavních témat kampaně před prezidentskými volbami. Bush se prezentuje jako "válečný prezident", který oslabil Al-Kajdu a osvobodil Irák. Republikáni z podcenění teroristů obviňují Clintona.

Komise, které předsedá republikán Tom Kean, musí dokončit svou zprávu do 26. července. Toho dne se shodou okolností sejde demokratický konvent, který vyšle do souboje proti Bushovi svého kandidáta Johna Kerryho.

"Američanům nedáme jen odpověď na 11. září, ale snad jim poskytneme i nějaká doporučení, která jim zaručí větší bezpečnost, pokud se jimi budou řídit," říká Thomas Kean. Komise ale také slibuje překvapující zjištění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video