ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Foto: Shutterstock

Předáka Číny v Bruselu trestají za špionáž. Prý poté, co odmítl donášet USA

  • 63
Centrum Evropské unie i NATO potvrdilo pověst semeniště agentů. Šéf čínského Konfuciova institutu v Bruselu Sin-ning Sung čelí obvinění ze špionáže pro Peking. Belgie mu proto odebrala vízum. Sung tvrdí, že ho verbovala americká rozvědka a postih je pomstou za to, že svodům nepodlehl.

Pětašedesátiletý politolog Sung také nesmí osm let pobývat v žádné zemi schengenského prostoru. Do něj patří 26 evropských států včetně Česka. 

Sunga sledovala belgická civilní (kontra)rozvědka. Podle belgického tisku je podezřelý, že působil jako náborář pro čínské tajné služby. Informátory se prý snažil získat mezi čínskými studenty a podnikateli v Belgii, oznámil francouzský rozhlas RFI

Sung potvrdil, že je viněn ze špionáže, kterou však popřel. Dodal, že se jej loni v dubnu pokusili naverbovat američtí zpravodajci. Podle svých slov spolupráci okamžitě odmítl. To prý může vysvětlovat současné postihy, proti kterým se odvolal. 

Konfuciův institut otevřeli v Bruselu v roce 2015. Události se zúčastnil tehdejší belgický premiér a jeho čínský protějšek. Sung v Belgii pobýval od roku 2007.

Konfucius byl slavný čínský filozof z 5. století před naším letopočtem. Konfuciovy instituty připomínají podobné organizace jiných zemí, například Francouzské instituty, německé Goethe instituty a britské British Council. Všechny podporují znalost jazyka a reálií své země.

V Česku výrazně sílí čínská špionáž

Konfuciovy instituty však čelily podezření, že také šíří propagandu čínského komunistického režimu. Tato obvinění se snesla zejména na Konfuciovy instituty v USA a Austrálii. 

Ve světě je přibližně 500 Konfuciových institutů. V posledních letech jich několik uzavřeli ve Francii, Nizozemsku a Švédsku. V Česku už vznikly dva Konfuciovy instituty – v Praze a Olomouci. 

V belgické metropoli Bruselu sídlí orgány EU i NATO. Ve městě proto vyvíjí činnost kolem 250 čínských a 200 ruských špionů, napsal v únoru německý deník Die Welt. Podle něj v Bruselu působí také třeba američtí a maročtí agenti. 

Americká rozvědka sledovala EU

List připomněl špionážní skandál z roku 2003, který se týkal sídla Evropské rady, kde jednali předsedové a ministři vlád členských zemí EU. V kabinách pro překladatele se tehdy podařilo objevit zařízení pro odposlechy, které se dalo spouštět zvenčí. Podezření padlo na USA a Izrael, důkazy o jejich roli se však (oficiálně) nenašly. 

iDNES.tv vyzpovídala šéfa české pobočky čínské technologické firmy Huawei viněné ze špionáže (video z 6.2.2019): 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video