Belgický král přijal demisi vlády. Rozložily ji spory mezi Vlámy a Valony

  19:58aktualizováno  19:58
Spory mezi Vlámy a Valony položily belgickou vládu. Král Albert II. přijal rezignaci premiéra Yvese Letermea, kterou premiér minulý týden podal kvůli nové roztržce mezi oběma jazykovými skupinami. Nové volby zřejmě připadnou na začátek června.

Belgický král přijal demisi vlády a premiéra Yvese Letermea (na snímku). | foto: Reuters

Na rezignaci vlády a politické tahanice si přitom Belgie nemohla vybrat horší čas. V červenci totiž přebírá předsednictví Evropské unie a bouře na domácí scéně by ji mohly dostat do podobného světla jako loni Česko.

Spory mezi Vlámy a frankofonními Valony se vlečou léta. Rozdmýchává je především otázka práv francouzsky mluvících obyvatel na vlámských předměstích Bruselu, takzvaného Bruxelles-Hal-Vilvorde. Vlámové chtějí sporný region rozdělit. Plán ale naráží na celou řadu překážek. Například na to, jak by se řešila otázka Valonů, kteří by rozdělením připadli Vlámsku, a naopak.

Situace kolem dělení bruselského předměstí se vyhrotila minulý týden, kdy kvůli němu jedna ze dvou hlavních stran odešla z vládní koalice a premiér předal králi demisi. Hlavním důvodem premiérovy rezignace byla skutečnost, že se vládě nepodařilo spory kolem rozdělení bruselského předměstí ani přes intenzivní jednání rozřešit. Demisi teď král po několikadenním váhání přijal.

Ještě ráno to přitom vypadalo, že se stranám vládní koalice podaří krizi ustát. Ministr financí Didier Reynders, kterého král minulý týden pověřil pověřil, aby se ještě pokusil rozhádané strany smířit, podle agentury AFP ujišťoval, že je vše na dobré cestě. Vlámská televize VRT ale později oznámila, že se proti dohodě postavili vlámští liberálové a křesťanští demokraté.

Devětačtyřicetiletý Leterme, který je vlámské národnosti, demisi kvůli sporům mezi Valony a Vlámy nepodal poprvé. Odhodlal se k tomu už v červenci 2008, král ji ale nepřijal.

Podruhé rezignoval v prosinci téhož roku. Tehdy král Letermeho demisi přijal a v čele vlády ho vystřídal Herman van Rompuy. Ten byl ale o pár měsíců později zvolen předsedou Evropské rady a do premiérského křesla se znovu vrátil Leterme.

O co se vlámové s ještě valony přou

Rozpory mezi frankofonním valonským jihem a vlámsky hovořícím severem se neomezují na bruselské předměstí. Například vlámští starostové se nedávno stali terčem kritiky za to, že se dohodli s realitními kancelářemi na tom, že budou nemovitosti prodávat přednostně Vlámům.

Skandál způsobilo i prohlášení ministra vnitra Geerta Bourgeoise, že skupina starostů z periferie Bruselu, kteří odmítli poslat frankofonním valonským občanům svých okrsků volební lístky pouze ve vlámštině, už nikdy nebude jmenována do funkce.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Najdete na iDNES.cz