Vlámové a Valoni jsou na ostří nože. Zoufalý premiér nabídl demisi

  15:51aktualizováno  15:51
Křehké vztahy mezi belgickými Vlámy a Valony se opět zhoršují. Premiér Yves Leterme kvůli novým sporům mezi oběma jazykovými skupinami nabídl králi rezignaci. Panovník zvažuje, zda ji přijme. Politická nejistota možná odloží dnešní ostře sledované hlasování parlamentu o zákazu nošení muslimských burek v zemi.

Belgický premiér Yves Leterme | foto: Reuters

"Strana Open VLD ztratila důvěru v tuto vládu," prohlásil její šéf Alexander De Croo. Vadí mu mizivý pokrok v citlivé otázce ústavní reformy země, kterou tvoří frankofonní valonský jih a vlámsky hovořící sever.

Spory obou hlavních komunit Belgii sužují dlouhodobě a stály hlavu nejednoho politika. Klíčovou roli hrály i ve volbách před třemi lety a při následném složitém sestavování vlády. Ta sice po více než roce vznikla, ale je velmi křehká a už několikrát se změnila.

Ohniskem sporu jsou hlavně práva francouzsky hovořících obyvatel na vlámských předměstích Bruselu, takzvaného Bruxelles-Hal-Vilvorde (BHV). Vlámové chtějí sporný region rozdělit.

Jenže rozdělení oblasti s sebou nese jeden zásadní problém a celou řadu otázek. Co s Valony, jejichž komunity by připadly Vlámsku? Mohli by kupříkladu frankofonní voliči hlasovat pro valonské politiky? U Vlámů platí, že smějí vybírat pouze vlámské kandidáty.

A i když se v parlamentu vedou už několik dnů intenzivní jednání, jichž se zúčastňuje všech pět stran vládní koalice (z toho dvě vlámské a tři frankofonní), podle vlámské liberální Open VLD se vláda při řešení této problematiky nikam neposunula.

"Tik tak, tik tak, tik tak... Bum?" hlásá belgický tisk

I proto nabídl belgický premiér Yves Leterme svou rezignaci králi Albertovi II, který se zatím nijak nevyjádřil. Devětačtyřicetiletý Leterme, jehož kabinet funguje v současné podobě zhruba půl roku, tak podle britské stanice BBC neučinil poprvé.

Už v červenci 2008 nabídl demisi, kterou tehdy král nepřijal. V prosinci téhož roku k rukám jeho veličenstva putoval další Letermeho návrh na rezignaci. S tou už panovník souhlasil a předsedu vlády nahradil Herman van Rompuy. Ne však na dlouho. O několik měsíců později byl Rompuy zvolen předsedou Evropské rady a Leterme se vrátil do čela vlády. (viz článek o volbě prezidenta EU)

"Tik tak, tik tak, tik tak... Bum?" nebo "Válka nervů" hlásají titulky v dnešním vydání listu Le Soir, který popisuje současnou situaci. Podle deníku by po demisi premiéra mohly následovat volby už v květnu. A aby toho nebylo málo, tak Belgie přebírá v červenci předsednictví EU a šarvátky na domácí politické scéně jí zřejmě příliš nepomohou. Češi by mohli vyprávět.

Přelomové belgické hlasování o burkách v Evropě

Belgický parlament se dnes také chystal hlasovat o možném zákazu "nošení oděvů znemožňujících identifikaci osob, a to i běžně na ulici, nejen na úřadech či ve školách". Týká se to hlavně muslimských burek a tradičních šátků a plášťů, které halí ženy od hlavy až k patě. (viz článek o zákazu burek v Evropě)

Kdyby Belgie zákon schválila, stala by se první evropskou zemí, která k takovému rozsáhlému kroku přistoupila. Kvůli současným sporům ale k hlasování možná ani nedojde.

VLÁMSKO-VALONSKÉ SPORY V BELGII

Dlouhodobý problém kolem BHV není ojedinělý. Nedávno se třeba rozhořel skandál kvůli tomu, že se někteří vlámští starostové údajně dohodli s realitními firmami, že budou nemovitosti prodávat přednostně Vlámům.

Předtím zase vlámský ministr vnitra Geert Bourgeois prohlásil, že skupina jiných starostů z periferie Bruselu, kteří odmítli poslat frankofonním valonským občanům svých okrsků volební lístky pouze ve vlámštině, už nikdy nebude jmenována do funkce. To na politické scéně vyvolalo rovněž bouři nevole a kritiky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz