Vlámové a Valoni jsou na ostří nože. Zoufalý premiér nabídl demisi

  15:51aktualizováno  15:51
Křehké vztahy mezi belgickými Vlámy a Valony se opět zhoršují. Premiér Yves Leterme kvůli novým sporům mezi oběma jazykovými skupinami nabídl králi rezignaci. Panovník zvažuje, zda ji přijme. Politická nejistota možná odloží dnešní ostře sledované hlasování parlamentu o zákazu nošení muslimských burek v zemi.

Belgický premiér Yves Leterme | foto: Reuters

"Strana Open VLD ztratila důvěru v tuto vládu," prohlásil její šéf Alexander De Croo. Vadí mu mizivý pokrok v citlivé otázce ústavní reformy země, kterou tvoří frankofonní valonský jih a vlámsky hovořící sever.

Spory obou hlavních komunit Belgii sužují dlouhodobě a stály hlavu nejednoho politika. Klíčovou roli hrály i ve volbách před třemi lety a při následném složitém sestavování vlády. Ta sice po více než roce vznikla, ale je velmi křehká a už několikrát se změnila.

Ohniskem sporu jsou hlavně práva francouzsky hovořících obyvatel na vlámských předměstích Bruselu, takzvaného Bruxelles-Hal-Vilvorde (BHV). Vlámové chtějí sporný region rozdělit.

Jenže rozdělení oblasti s sebou nese jeden zásadní problém a celou řadu otázek. Co s Valony, jejichž komunity by připadly Vlámsku? Mohli by kupříkladu frankofonní voliči hlasovat pro valonské politiky? U Vlámů platí, že smějí vybírat pouze vlámské kandidáty.

A i když se v parlamentu vedou už několik dnů intenzivní jednání, jichž se zúčastňuje všech pět stran vládní koalice (z toho dvě vlámské a tři frankofonní), podle vlámské liberální Open VLD se vláda při řešení této problematiky nikam neposunula.

"Tik tak, tik tak, tik tak... Bum?" hlásá belgický tisk

I proto nabídl belgický premiér Yves Leterme svou rezignaci králi Albertovi II, který se zatím nijak nevyjádřil. Devětačtyřicetiletý Leterme, jehož kabinet funguje v současné podobě zhruba půl roku, tak podle britské stanice BBC neučinil poprvé.

Už v červenci 2008 nabídl demisi, kterou tehdy král nepřijal. V prosinci téhož roku k rukám jeho veličenstva putoval další Letermeho návrh na rezignaci. S tou už panovník souhlasil a předsedu vlády nahradil Herman van Rompuy. Ne však na dlouho. O několik měsíců později byl Rompuy zvolen předsedou Evropské rady a Leterme se vrátil do čela vlády. (viz článek o volbě prezidenta EU)

"Tik tak, tik tak, tik tak... Bum?" nebo "Válka nervů" hlásají titulky v dnešním vydání listu Le Soir, který popisuje současnou situaci. Podle deníku by po demisi premiéra mohly následovat volby už v květnu. A aby toho nebylo málo, tak Belgie přebírá v červenci předsednictví EU a šarvátky na domácí politické scéně jí zřejmě příliš nepomohou. Češi by mohli vyprávět.

Přelomové belgické hlasování o burkách v Evropě

Belgický parlament se dnes také chystal hlasovat o možném zákazu "nošení oděvů znemožňujících identifikaci osob, a to i běžně na ulici, nejen na úřadech či ve školách". Týká se to hlavně muslimských burek a tradičních šátků a plášťů, které halí ženy od hlavy až k patě. (viz článek o zákazu burek v Evropě)

Kdyby Belgie zákon schválila, stala by se první evropskou zemí, která k takovému rozsáhlému kroku přistoupila. Kvůli současným sporům ale k hlasování možná ani nedojde.

VLÁMSKO-VALONSKÉ SPORY V BELGII

Dlouhodobý problém kolem BHV není ojedinělý. Nedávno se třeba rozhořel skandál kvůli tomu, že se někteří vlámští starostové údajně dohodli s realitními firmami, že budou nemovitosti prodávat přednostně Vlámům.

Předtím zase vlámský ministr vnitra Geert Bourgeois prohlásil, že skupina jiných starostů z periferie Bruselu, kteří odmítli poslat frankofonním valonským občanům svých okrsků volební lístky pouze ve vlámštině, už nikdy nebude jmenována do funkce. To na politické scéně vyvolalo rovněž bouři nevole a kritiky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Při obřím požáru několika domů v Bangladéši zemřelo nejméně 70 lidí

Při požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřely desítky lidí. Další jsou v...

Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se pátrá. Přes...

VIDEO: Únik před lavinou. Lyžař natočil sesun na švýcarské sjezdovce

Lyžař natočil pád laviny ve švýcarském Crans-Montana

Jednomu z lyžařů ve švýcarském středisku Crans-Montana se podařilo natočit sesun laviny, která v úterý na tamní...

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz