ilustrační snímek | foto: Reuters

ANALÝZA: Ujgurové v centru dění. Opravdu? A proč se o ně nezajímá islámský svět

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Neutěšená situace Ujgurů, muslimské menšiny z čínského dalekého západu, by měla v těchto dnech přímo burcovat světovou pozornost. Vždyť zejména kvůli jejich systematickému pronásledování čínskými úřady, které někteří rovnou nazývají genocidou, někteří západní státníci bojkotují probíhající pekingskou olympiádu.

O Ujgurech a jejich krutém osudu se ale moc nemluví. Jako by svým pseudobojkotem Západ splnil morální povinnost (či spíše politický zájem) a dál ticho po pěšině. Dozvídáme se, že v mediálním středisku her obsluhují robotičtí barmani, jak skvěle si organizátoři poradili s pekingským smogem, ale Ujguři a s pověstnou čínskou pečlivostí pro ně nachystané „převýchovné“ tábory (někdo říká tábory nucených prací) jako by se vypařili. Tedy pokud se nepřipomenou sami sporadickými protesty v exilu.

Některé země, aby se Pekingu zavděčily, uprchlíky jako údajné teroristy vrací do Číny, kde je čeká mučení a v lepším případě dlouholeté kriminály.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video