Diashová narušila volbu prezidenta v České republice v pátek odpoledne. Ve volební místnosti v Praze na Lužinách se rozeběhla proti Miloši Zemanovi. Na odhaleném hrudníku označila českou hlavu státu za „děvku Vladimira Putina“. Ochranka ji během několika sekund zneškodnila.
Nebyla to však první podobná akce Daishové.
V červenci loňského roku vtrhla na tiskovou konferenci po jednání běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a Petra Porošenka. Křičela slogany propagující svobodu Běloruska a konec diktátorské vlády Lukašenka. Zadržela ji policie, byla obviněna z výtržnictví. Podle ukrajinských médií jí hrozí dva až šest let vězení.
Od dalších protestů ji to však neodradilo. V srpnu přišla k jedné z policejních stanic na Ukrajině převlečená za kanibalku. V září 2017 narušila úvodní ceremoniál fotbalového zápasu na stadionu v Charkově, kde se utkaly týmy Ukrajiny a Turecka. Během protestu označila prezidenta Turecka Recep Tayyipa Erdogana za vraha.
Diashová se narodila na Ukrajině, její otec pochází z Angoly. Na Ukrajině studoval během 80. let. Diashová se dlouhodobě snaží upozornit na bující rasismus na Ukrajině. Ona sama byla opakovaně terčem útoků příznivců krajní pravice.
„Říkali mi, že jsem opice, negr a další věci,“ popsala v roce 2011. V hnutí Femen působí od jeho založení v roce 2008. Podle svých slov tak může vyjadřovat svůj pohled na svět způsobem, který upoutá pozornost. Účastnila se i protestů na Majdanu.
Hnutí Femen se rozpadlo v roce 2015
Paradoxní je, že hnutí Femen se oficiálně rozpadlo už v roce 2015. Loni v lednu to potvrdila jedna ze zakladatelek hnutí Jana Ždanovová. Hnutí založené v roce 2008 začínalo protesty, kdy se na veřejných místech náhle zjevovaly do pasu vysvlečené aktivistky s hesly namalovanými na prsou.
Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela |
Tyto akce podnikly také u hlavní moskevské katedrály, u moskevského sídla plynárenského gigantu Gazprom či v jedné volební místnosti během prezidentských voleb.
Hnutí hlásalo boj za práva žen, ale nepovažovalo se za feministické. Aktivistky protestovaly hlavně za svobodu slova, za nezávislost Ukrajiny a proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
V současnosti Femen už jako centrálně řízená organizace neexistuje. Aktivistky však stále protestují v jejím jménu. Naposledy se jedna z žen snažila poničit sochu na Svatopetrském náměstí.