Americké ministerstvo zahraničí informovalo o svém souhlasu s prodejem 40 stíhaček a zařízení k modernizaci dalších strojů Kongres. Americký parlament už prodej nemusí schvalovat, pokud by se tak však rozhodl, může ho ještě zastavit, jak poznamenává agentura DPA, podle níž je to ale nanejvýš nepravděpodobné.
Turecko, které je spojeneckou zemí USA, dlouhodobě usilovalo o modernizaci své flotily letounů F-16 a podmínilo ratifikaci členství Švédska v NATO mimo jiné právě schválením prodeje nových stíhaček. Administrativa prezidenta Joea Bidena prodej podporovala, formálně o něm Kongres ale vyrozuměla až nyní.
Čekání na Maďarsko
Turecko se schválením přistoupení Švédska k alianci váhalo déle než rok a půl, což zdůvodňovalo mimo jiné tvrzením, že Stockholm nebere dostatečně vážně obavy Ankary týkající se národní bezpečnosti, včetně boje proti kurdským ozbrojencům. Průtahy podle AP frustrovaly Spojené státy i další spojence v NATO. Poslední zemí, která členství Švédska v alianci musí ratifikovat, je nyní Maďarsko.
Co se týče prodeje stíhaček Řecku, USA mají v plánu zemi dále zdarma poskytnout dva vojenské dopravní letouny C-130 Hercules, deset motorů pro letadla P-3 Orion a 60 bojových vozidel pěchoty Bradley.