Američané zkontrolují Severní Koreu

  • 85
Připravuje komunistická Severní Korea výrobu nukleárních zbraní, nebo ne? Trochu jasno by do problému mohla vnést návštěva amerického týmu v jaderném komplexu v Jongbjonu, s níž podle listu USA Today Severní Korea souhlasila. Bylo by to po roce poprvé, kdy by cizinec vstoupil do přísně utajovaného komplexu.

"Vizita" by měla přecházet plánovanému pokračování šestistranných rozhovorů o řešení severokorejské jaderné krize.

Cesta amerického týmu do KLDR nebyla oficiálně oznámena a pokud se uskuteční, bude to vůbec poprvé, co Severní Korea vpustí cizince do svého přísně utajovaného jaderného komplexu od 31. prosince 2002, kdy Pchjongjang ze země vykázal inspektory OSN.

Podle informací listu USA Today by se návštěva měla uskutečnit mezi 6. a 10. lednem a členem delegace měl být Sig Hecker, který v letech 1985 - 1997 řídil americkou národní laboratoř v Los Alamos; vědecké středisko, jež vyrobilo první americkou jadernou bombu a nadále vyvíjí zbraně.

Krize okolo údajného úsilí KLDR vyrábět jaderné zbraně začala vřít v říjnu 2002. USA tehdy Severní Koreu obvinily, že v rozporu s mezinárodními úmluvami pracuje na programu výroby jaderných zbraní. Téhož roku KLDR tajný program na obohacování uranu, který by bylo možné použít do jaderných bomb, přiznala i Severní Korea.

USA, Jižní Korea, Čína, Japonsko a Rusko se snaží řešit severokorejskou jadernou krizi diplomatickými cestami, ale první kolo jednání s KLDR v srpnu 2003 skončilo bez úspěchu. V neděli vedoucí představitelé Pchjongjangu oznámili, že souhlasí s účastí v novém kole jednání o svém jaderném programu, které má začít počátkem tohoto roku. O přesném termínu bude šest zúčastněných zemí ještě jednat.

Satelitní snímek jaderného komplexu v Jongbjonu z března 2002. Zařízení je schopné produkovat plutonium pro vojenské účely. Severní Korea sem začala přesouvat čerstvé jaderné palivo. (26. prosince 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video