Po čtyřiapadesáti letech od spáchání činu skončil Američan ve vězení. Ilustrační

Po čtyřiapadesáti letech od spáchání činu skončil Američan ve vězení. Ilustrační | foto: AP

Američan vraždil v roce 1957, do vězení půjde až teď

  • 50
Před čtyřiapadesáti lety byla v americkém státě Illinois unesena a zavražděna sedmiletá dívka. Podezřelým byl tehdy osmnáctiletý mladík, jeho alibi však bylo natolik přesvědčivé, že se mu podařilo dlouhá desetiletí unikat spravedlnosti. Nově zjištěné skutečnosti však dovedly policisty k vyřešení případu.

Sedmiletá Maria Ridulphová byla unesena a zavražděna v roce 1957, tedy před více než půlstoletím. Případ ve své době vzbudil velkou pozornost, zajímali se o něj i prezident Dwight Eisenhower a šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Edgar Hoover.

Aktualizace 27. března 2016

Vážení čtenáři, tento článek vznikl v červenci 2011 na základě tehdy dostupných informací. Illinoiská policie i tehdejší žalobce byli přesvědčeni o tom, že mají dostatek důkazů usvědčujících Jacka McCullougha z vraždy. V roce 2012 byl skutečně odsouzen k doživotnímu vězení.

Nový žalobce Richard Schmack v březnu 2016 oznámil, že po prozkoumání starého spisu a záznamů telefonního operátora je jasné, že odsouzený muž v době únosu sedmileté dívky nebyl na místě činu, ale ve zhruba 65 kilometrů vzdáleném Rockfordu. Policie navíc během vyšetřování chybovala.

Žalobce potvrdil, že Jack McCullough byl odsouzen za zločin, který nemohl spáchat.

Redakce iDNES.cz

Dívka zmizela 3. prosince 1957, do pátrání bylo zapojeno přes tisíc policistů, s nimiž Marii Ridulphovou hledaly početné řady místních obyvatel.

Osmiletá kamarádka dívky policii tehdy řekla, že si společně hrály na dvorku před domem, když přišel muž jménem Johnny a chtěl si s nimi hrát. Pak šla na chvíli do domu a když se vrátila, Maria byla pryč.

Po pěti měsících nalezla její tělo dvojice, která na severozápadě státu sbírala houby. Podezření padlo na mladíka ze sousedství. "Odpovídal popisu podezřelého, měl stejné oblečení, jmenoval se křestním jménem Johnny a bydlel jednu ulici od místa zmizení," řekl agentuře AP šéf policie z města Sycamore Don Thomas.

Osmnáctiletý hoch však měl takřka "neprůstřelné" alibi. Mladík tvrdil, že byl v ten den ve vlaku do Chicaga, aby se přidal k armádě. Později do armády opravdu vstoupil a změnil si jméno, z Johna Tessiera se stal Jack Daniel McCullough a vyšetřování na desítky let usnulo.

Neoznačená jízdenka mezi fotografiemi

Jak ale v pátek oznámil Thomas, před pár lety dostala policie nové informace, které ji zavedly k McCulloughovi a umožnily jeho alibi rozbít. Vyšetřovatelům se podařilo s pomocí jeho tehdejší přítelkyně najít mezi schovanými fotkami nepoužitou jízdenku do Chicaga vystavenou právě na den zmizení sedmileté Marie, alibi tak dostalo trhliny.

"Jakmile bylo jeho alibi nabouráno, našli jsme asi tucet dalších faktů, které nám pomohly případ vyřešit," doplnil Thomas. Muž byl zadržen ve středu a v pátek ho obvinili z únosu a vraždy. Podle informací deníku The Seattle Times byl jednasedmdesátiletý McCullough zadržen v Seattlu v domově důchodců, kde žil se svou ženou a také pracoval jako noční hlídač.

"Tento zločin pronásledoval Sycamore po půl století. Doufáme, že toto zadržení pomůže rodině Marie Ridulphové a obyvatelům města najít útěchu a celou událost uzavře," řekl prokurátor okrsku Dekalb Clay Campbell.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video