Diskuze

Amazonie není tak nedotčená, jak se zdálo. Ovlivnili ji původní obyvatelé

Amazonský deštný prales jako klasický příklad plochy v podstatně neovlivněné člověkem? Vědci zjistili, že tomu tak úplně není. Podle nich jsou pomíjeny změny, jakými prošel, než do oblasti na konci 15. století dorazili první Evropané.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

Copak Amazonie. Ale vraťme se do domácích luhů - třeba Šumava!

0 0
možnosti
KS

Otázkou je, co znamená "nedotčená". Když pták donese ve svém trusu do pralesa nějaké semínko odjinud, tak už také není prales nedotčený? Pak by ale prales nikdy nemohl ani vzniknout. Jakoukoli činnost člověka, kterou vykonával kdekoliv před několika tisíci lety považuji za přirozenou součást přírody. Že si stavěl obydlí? Spousta zvířat tak činí, bobří stavějí celé přehrady atd. Dokud člověk měnil okolní přírodu svýma rukama, tak byl sám jen jedním ze stejně konajících tvorů. A to i když mohl mít na okolí poměrně velký vliv, ale to mělo třeba milionové stádo bizonů na místní prérii také.

1 0
možnosti
JK

J56a98n 35K41o18c43i18á35n

6. 3. 2017 17:56

K těm nemocem co řešíte - Existuje mnoho indiánských kultur, které vymřely na Evropské choroby aniž by kdy viděli Evropana. Oni ty oblasti byly propojeny čilým obchodním ruchem. Například Velký InkaHuayna Capac zemřel na neštovice v době kdy se ještě Evropané neodvážili hlouběji od pobřeží. (mimochodem to byl důvod proč Pizzaro dobyl inckou říši tak snadno, protože za sebou měla obrovkou epidemii kombinovanou s občanskou válku za nástupnictví. Další příklad je Mississippská kultura (nejrozvinutější civilizace v Sev. Americe) která vymřela na Evropské choroby skoro 80 let před tím než se do oblasti dostaly Evropané.

3 0
možnosti
Foto

Před více než 2 tisíci lety byla Amazonie výrazně zasažena civilizací, která tam budovala celé stovky velkých staveb, které dnes známe v podobě geoglyfů, tedy struktur na zemském povrchu. Je pozoruhodnou ironií, že byly tyto geoglyfy objeveny díky mýcení brazilského pralesa. V brazilském spolkovém státě Acre, který leží v nejzápadnější části brazilské Amazonie, bylo odkryto více než 450 velkých, geometrických geoglyfů. Jennifer Watling z Exeterské univerzity a z Muzea archeologie a etnografie Univerzity v São Paulu s týmem spolupracovníků prostudovala geoglyfy i s jejich okolím a snažila se zjistit, do jaké míry tehdejší stavitelé ovlivnili amazonskou vegetaci. A jak se ukazuje, Amazonie není neposkvrněná divočina, ale mozaika lidmi různě ovlivněných porostů:

http://www.osel.cz/9242-v-amazonii-objevili-stovky-velkych-davnych-a-zahadnych-geoglyfu.html

8 0
možnosti
LM

Takže závěr- dobyvatelé přišli do Ameriky pozdě.;-D;-D;-D

0 1
možnosti
MM

Takže Amazonie se dá v pohodě popílit, když není tak panensky čistá.

5 4
možnosti
Foto

Někdy se problém kácení v Amazonii záměrně zlehčuje. Z obrovské plochy pralesů je podle korporací zatím odlesněna pouze malá část. Ale pravda je taková, že od příchodu Evropanů v roce 1500 až do roku 1970 bylo z brazilské části amazonského deštného pralesa vykáceno pouhé 1 procento plochy. Za posledních 30 let však ztráty dosáhly již celých 15 procent. Od ledna 1978 do srpna 1997 (za necelých dvacet let) bylo v Amazonii vykáceno 553 086 čtverečních kilometrů deštného pralesa, což je území větší než celá Francie a sedmkrát větší než Česká republika.

5 0
možnosti
BP

Na co pestovali gumovnik? Potrebovali gumu do kol jejich vozidel?8-o

0 1
možnosti
JL

J84a89n 21L80u51k18á56š

6. 3. 2017 16:16

Delali si gumove mice, nepromokave odevy a taky z toho vyrabeli ruzne schranky na veci.

3 0
možnosti

No takže se vlastně nic neděje. Uklidnili jsme si svědomí a devastace může pokračovat nerušeně dál.

8 3
možnosti
TK

Tak oni původní obyvatelé po příchodu Evropanů "vymizeli". Zajímavý termín. :-P To zní tak docela humánně a neškodně. ;-)

15 1
možnosti

Pekny postreh, stejne jako Židé z nacistickeho Nemecka..

1 2
možnosti