Albrightová ostře kritizovala rozhodnutí Pekingu

- Americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová dnes před ukončením dvoudenní návštěvy Číny ostře kritizovala rozhodnutí Pekingu vetovat prodloužení mise mírových sil OSN v Makedonii (UNPREDEP) a vyzvala čínské hostitele, aby se chovali jako představitelé "odpovědné velmoci".
Čína minulý týden odmítla v Radě bezpečnosti OSN podpořit návrh na šestiměsíční prodloužení mise UNPREDEP v Makedonii. Všeobecně je tento krok interpretován jako trest za to, že Skopje v lednu navázala diplomatické vztahy s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
"Jsme znepokojení skutečností, že problém, který nemá multilaterální charakter, jako je tchajwanská otázka, kalí multilaterální diskusi. Tím víc, že přítomnost OSN v Makedonii hraje velmi důležitou úlohu při stabilizování situace na Balkáně," prohlásila Albrightová na tiskové konferenci po setkání s čínským prezidentem Ťiang Ce-minem.
"Pevně věřím, že Čína zváží svůj status stálého člena Rady bezpečnosti OSN jako roli, která přináší odpovědnost, a nepřipustí, aby tak výlučné otázky, jako je Tchaj-wan, zamlžovaly cíle," dodala.
Albrightová při rozhovorech s prezidentem Ťiang Ce-minem, premiérem Ču Žung-ťiem a dalšími představiteli také zdůraznila, že je velmi důležité změnit "ovzduší", přestat pronásledovat lidi a propustit zatčené. Pro zdravý sociální vývoj je nutná politická diskuse. USA nikdy při jednání s Čínou nepřestanou předkládat ožehavý problém dodržování lidských práv, upozornila šéfka americké diplomacie.
Albrightová poukázala zvláště na úsilí disidentů založit opoziční politické strany. "Snaha založit politickou stranu není hrozba ani zločin. Je to právo garantované Všeobecnou deklarací lidských práv," řekla Albrightová na tiskové konferenci uspořádané po jednáních s Ťiang Ce-minem, který stojí v čele vládnoucí komunistické strany.
V Číně jsou od prosince ve vězení tři aktivisté, kteří chtěli zaregistrovat opoziční stranu. Pět dalších disidentů, kteří byli obviněni z využívání prostitutek, bylo bez soudu posláno do pracovních táborů. Desítky dalších byly zadrženy a vyšetřovány kvůli svých aktivitám.
Navzdory tomu, že Peking projevil rozhořčení nad nedávnou velmi kritickou zprávou USA o porušování lidských práv v Číně, nezmírnila Albrightová tvrdý postoj Washingtonu.
"Čína vyjádřila nevoli nad nad zprávou našeho ministerstva zahraničí dokumentující rozsáhlé porušování lidských práv, neoprávněné zatýkání a soudy. USA se však nikdy nebudou omlouvat za to, že mluví a píší pravdu," dodala Albrightová.
Na obvinění Pekingu, že Washington využívá lidských práv, aby se mohl vměšovat do vnitřních záležitostí jiných zemí, odpověděla: "Snažíme se zajistit život podle mezinárodních standardů, to není vměšování do vnitřních záležitostí."
Uvítala pokrok v čínsko-americkém dialogu a uvedla, že přátelství "dosáhlo bodu, kdy lze překonat i ostré rozpory".
Nynější stav čínsko-amerických vztahů není podle Albrightové nejlepší, ale ani nejhorší.
Vztahy mezi oběma zeměmi se vyostřily v důsledku rozporů ohledně lidských práv, obchodu a zablokování prodeje telekomunikační družice konsorciu, v jehož čele je Čína.
Nynější návštěva Albrightové v Číně měla připravit půdu pro dubnovou cestu čínského premiéra do USA. Bude to první předseda čínské vlády, který po 15 letech zavítá do USA.
Ještě dnes zahajuje americká ministryně druhou etapu své šestidenní asijské mise jednáním v Thajsku.

Ministrině zahraničí USA Madeleine Albrightová na jednáních v Číně

Ministrině zahraničí USA Madeleine Albrightová se svým čínským kolegou Tang Jiaxuanem


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video