Amnesty International

Amnesty International | foto: Profimedia.cz

AI: Svět je znetvořený diskriminací, v Česku jí čelí Romové

  • 114
Organizace Amnesty International vydala výroční zprávu o stavu lidských práv ve světě. Světoví lídři podle ní selhávají v jejich prosazování. Nejméně v 81 zemích světa jsou lidé mučeni, v 54 čelí nespravedlivým soudům a v 77 chybí svoboda slova. Česko je kritizováno hlavně za vztah k Romům.

Téměř čtyřsetstránková zpráva přichází šedesát let od přijetí Všeobecné deklarace lidských práv. Podle Amnesty International mají státy stále mezery v jejím naplňování.

Výroční zpráva podle Amnesty International odhaluje "svět rozpolcený nerovností, znetvořený diskriminací a zdeformovaný politickou represí".

Šéfka organizace Irene Khanová označila místa, kde je porušování lidských práv nejakutnější. "Ohniska v Dárfúru, Zimbabwe, Gaze, Iráku a Myanmaru vyžadují okamžitou pozornost," tvrdí.

Nejvíce prostoru je ale věnováno Spojeným státům. "Vlády po celém světě berou USA jako model svého vlastního jednání," vysvětlila Khanová.

AI kritizuje Spojené státy zejména za trest smrti. Loni bylo popraveno 42 lidí. Tradičně se do hledáčku dostal i tábor na Guantánamu a války v Iráku a Afghánistánu, kde se lidská práva masivně porušují.

. Zpráva Amnesty International

Zpráva o stavu lidských práv v plném znění

Zvláštní pozornost si vysloužila Čína, pořadatel letošních olympijských her. AI si všímá toho, že v uplynulém roce posílila represe politického disentu a etnických a náboženských minorit.

Statistiky provedených trestů smrti v "říši středu" nejsou dostupné, ale AI odhaduje, že v roce 2007 Čína popravila nejméně 470 lidí.

Východní velmoc je kritizována i za kontrolu přístupu k informacím, věznění novinářů a omezování svobody slova.

Kritice neušlo ani Rusko, které musí podle AI prokázat větší míru tolerance vůči politické opozici. "Potlačování občanských a politických práv bylo během roku zřejmé a vyvrcholilo při prosincových volbách do Státní dumy," tvrdí zpráva.

Probírá se i vyostřená situace v Čečensku. Ruské síly podle AI i verdiktu Evropského soudu pro lidská práva stojí minimálně za patnácti případy únosů a následných mimosoudních poprav.

Česko: Čunek a Romové
Dvě stránky jsou věnovány porušování lidských práv v Česku. Tradičně se dostává do popředí vztah k Romům, tentokrát ještě "přiživený" aférou Jiřího Čunka.

"Romská menšina dále čelí diskriminaci a intoleranci. Romové a další marginalizované skupiny údajně čelí policejnímu zneužívání a rasistickým útokům ze strany jednotlivců," tvrdí zpráva.

Amnesty také kritizuje Česko za to, že nedokázalo přijmout antidiskriminační zákon. Vláda také nereagovala na spekulaci, zda povolila lety amerických letadel, která převáží podezřelé z terorismu do zahraničních věznic. Česko zůstává jediným členem Evropské unie, který dosud nepodepsal statut Mezinárodního trestního soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video