Jaderná elektrárna v Jihoafrické republice

Jaderná elektrárna v Jihoafrické republice | foto: Profimedia.cz

Rusko využívá jádro k získání vlivu v Africe. Nebezpečné, varují experti

  • 592
Rusko chce posílit svůj vliv v Africe prostřednictvím nukleárních zařízení, na jejichž výstavbu uzavírá agentura pro atomovou energii Rosatom jednu smlouvu za druhou. Odborníci však upozorňují na to, že některé africké oblasti nejsou na jejich provoz personálně připravené a jaderná zařízení se mohou kvůli politické nestabilitě stát cílem sabotáže a teroristických útoků.

Rwanda v červnu schválila plán Rosatomu na vybudování jaderného výzkumného střediska a reaktoru v hlavním městě Kigali. Centrum nukleárních věd a technologií má být dokončeno v roce 2024 a bude zahrnovat specializované laboratoře i výzkumný reaktor s kapacitou až deset megawattů.

Podobnou smlouvu s Rosatomem uzavřela i Etiopie, Nigérie a Zambie. Méně expanzivní dohodu o spolupráci má s firmou Uganda, Súdán či Demokratická republika Kongo. Snaha Rosatomu o získání jaderných dohod v Africe je součástí ruské strategie na generování zisku a posílení vlivu na kontinentu.

Západní sankce, poprvé uvalené vůči Rusku po anexi Krymu v roce 2014, donutily Kreml podle expertů hledat alternativní zdroje příjmů i nové přátele.

„Pokud chce Putin zůstat v Rusku relevantní, musí se ujistit, že má jeho země velký vliv,“ říká analytik Ovigwe Eguegu z organizace Afripolitika. „Proto se dívá směrem k africkým trhům. Chce mít více partnerů, pokud jde o mezinárodní otázky. Africké národy představují největší hlasovací blok v OSN,“ dodává.

Ruská obchodní bilance s Afrikou představuje jen jednu desetinu afrického obchodu s Čínou. Rusko tak musí hledat jinou cestu, jak své postavení na kontinentu upevnit. „Rusko používá k rozšíření svého vlivu dostupné nástroje, a právě teď má mnoho zkušeností v oblasti jaderné energie,“ líčí Eguegu.

Rosatom je největším stavitelem jaderných reaktorů na světě. Ačkoli má řadu projektů ve vyspělých zemích, působí hlavně v rozvojových regionech.

Rosatom nabízí kompletní servis

Jeho nabídka je podle stanice Deutsche Welle velmi oblíbená, protože dokáže zajistit kompletní servis – od zaškolení místních pracovníků, zásobování uranem po dobu životnosti zařízení až po nakládání s nukleárním odpadem. A kromě toho je Rusko ochotné zemím na projekt půjčit peníze.

Francie odpojila svou nejstarší jadernou elektrárnu, navzdory vlně odporu

Přestože dosud není známá cena ani způsob financování centra jaderného výzkumu ve Rwandě, Moskva v roce 2017 poskytla Egyptu půjčku na jadernou elektrárnu ve výši 25 miliard dolarů, v přepočtu přibližně 600 miliard korun. Zařízení staví Rosatom a částka má pokrýt výstavbu i první fáze provozu.

Výzkumný reaktor ve Rwandě bude podle Rosatomu sloužit také k výrobě radioizotopů, které se používají kupříkladu v medicíně k ozařování nádorů. Kromě toho má na kontinentu, kde více než polovina populace nemá přístup k elektřině, jaderná energie podle Centra pro globální rozvoj obří potenciál.

Podle jaderného vědce Michaela Gatariho z Univerzity v Nairobi mají výzkumné reaktory řadu výhod. Domnívá se však, že jaderná technologie zatím nemá pro africké země smysl. „Chybí jim vysoce kvalifikovaná pracovní síla a jaderná zařízení jsou navíc nesmírně nákladná a výstavba trvá léta,“ říká.

Jaderná zařízení se mohou stát cílem teroristů

Podle Gatariho se tak řada zemí ocitne lapená v nákladných projektech, které se nakonec ukážou jako zbytečné. „Takový projekt může fungovat pouze prostřednictvím silných a kvalifikovaných lidských zdrojů. Mladí studenti nemohou mít po krátkém školení potřebné zkušenosti,“ myslí si Gatari.

Strach z druhého Černobylu. V Bělorusku spouštějí elektrárnu od Rusů

Rosatom totiž nabízí zájemcům stipendium, v rámci kterého mohou studovat jaderné inženýrství v Moskvě. V lednu 2020 na tomto oboru studovalo podle Deutsche Welle kolem tří set studentů z více než patnácti afrických zemí.

Odborníci se kromě nedostatku kvalitních pracovníků obávají, že politická nestabilita v některých afrických regionech může z nukleárních zařízení udělat potenciální cíl sabotáže nebo teroristických útoků. Jedinou zemí v subsaharské Africe s fungující jadernou elektrárnou je v současnosti Jihoafrická republika.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video