Český rekonstrukční tým v afghánském Lógaru

Český rekonstrukční tým v afghánském Lógaru | foto: 2. kontingent PRT Lógar – skupina CIMIC

V očích spojenců můžeme klesnout až na dno, tvrdí experti

  • 35
Politické průtahy kolem posílení alianční mise v Afghánistánu o 55 českých vojáků může podle expertů podkopat důvěryhodnost Česka v očích spojenců.

Poslanecká sněmovna ve středu pouze "nakousla" diskuzi o vyslání dalších 55 českých vojáků do mise v Afghánistánu. Vše nasvědčuje tomu, že se o vyslání nepočetných posil, které NATO v Afghánistánu potřebuje, ještě strhne ostrá slovní přestřelka.

posily pro afghánistán

Podle návrhu, který už schválil Senát, by do Afghánistánu mohlo odjet 15 instruktorů, kteří by pomáhali s výcvikem afghánské policie, dalších 40 vojáků by obsluhovalo radar Arthur, který má chránit polskou základnu v provincii Ghazní.

Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu
Nejde ani tak o věcnou diskuzi, jestli pošleme 55 vojáků a takovou a takovou techniku. Problém je v tom, že veškeré argumenty pro vyslání jsou okamžitě odmítnuty. Pro Afghánistán i NATO jde o klíčové období. Vyslání 55 vojáků je relativně málo na to, aby tam mohli výrazně pomoci, nicméně je potřeba brát v úvahu jejich úkoly. Radiolokátory Arthur mohou sehrát daleko významnější roli při ochraně základny, než 200 vojáků na stráži.

Lukáš Visingr, expert na vojenství a publicista
Žádná posila není v současné situaci dostatečná. Slováci posílají dalších 250 vojáků a my nejsme schopni se shodnout ani na padesáti. ČSSD praktikuje nechutnou populistickou a alibistickou politiku na úkor našich spojenců.

Vyslání vojáků do misí nesmí být politickým tématem, v těchto zásadních otázkách má panovat absolutní shoda. Zvlášť nyní, v kriticky důležitém období pro budoucnost Afghánistánu. Česko se politickými tahanicemi ukazuje jako nedůvěryhodný partner. Abychom se třeba za deset let nedivili, když budeme od NATO něco potřebovat a ostatní spojenci se budou podobně jako my nyní zdráhat.

Andor Šándor, bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby
Politika se z toho nikdy dělat neměla. Je ovšem před volbami a Lidový dům pochopitelně "bude vařit bramboračku". ČSSD není schopna se rozhodovat bez toho, aniž by se podívala na průzkumy veřejného mínění, a to je špatně. Naše zahraniční politika pak nikdy nemůže být konzistentní.

Pokud bude tento trend při každém hlasování o vyslání vojáků do mise pokračovat, nemuselo by se to České republice vyplatit. Důvěryhodnost u spojenců by také mohla být za čas naprosto na nule. Zvlášť, když si vzpomenu na summit NATO v Praze, co vše jsme tam slibovali. Nebo ještě předtím, když jsme klečeli a prosili o samotný vstup do NATO.

Čeští vojáci v Afghánistánu

V Afghánistánu v současnosti působí na několik na místech 460 českých vojáků. Podle schváleného mandátu to může být letos až 535 vojáků. Většina působí v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar. V metropoli Kábulu pracuje malá chemická jednotka, meteorologové a experti řízení letového provozu a vzdušných operací, zvláštní výcvikový tým, logistická skupina a zdravotníci. V provincii Paktika pak od letošního ledna operují tři české transportní vrtulníky Mi-171Š.