Zásah NATO proti pirátům - Piráti mávají bílou vlajkou, přesile dvou válečných lodí se vzdali. | foto: Turecké námořnictvo

Piráti vyvěsili bílou vlajku, únos tankeru se jim nepovedl

  • 110
Zatčením čtveřice somálských pirátů bez jediného výstřelu skončila záchranná operace válečných lodí NATO poblíž Ománu. Piráti tam zaútočili na japonský tanker Guanabara.

"Posádka a plavidlo jsou v bezpečí. Čtyři piráti, kteří byli zadrženi, už nemohou ohrožovat další lodě," řekl velitel alianční protipirátské mise Michiel Hijmansem.

Somálští piráti zaútočili na obří tanker plující pod bahamskou vlajkou asi 330 mil jihovýchodně od ománského přístavu Duqm. Posádka tankeru se stihla zabarikádovat na můstku a ve speciální nedobytné kajutě, které přepravci před časem začali na svých plavidlech budovat právě na ochranu před piráty.

Námořníci vyslali nouzový signál a dařilo se jim udržovat spojení. Na pomoc okamžitě přispěchal americký torpédoborec USS Bulkeley a po chvíli také turecká válečná fregata TCG Giresun. Obě plavidla byla nedaleko.

Piráti v té době byli stále na palubě a snažili se tanker ovládnout. Jakmile se však válečná plavidla přiblížila a k napadenému tankeru vystartovaly vrtulníky se zásahovými týmy, piráti vyvěsili bílou vlajkou a bez jediného výstřelu se vzdali.

Piráti mají v moci 34 plavidel

Ačkoliv loni počet pirátských útoků na obchodní plavidla v oblasti Adenského zálivu a v Indickém oceánu poklesl díky neustálé přítomnosti válečných lodí z celého světa, stává se boj proti pirátům stále složitějším.

Operace Ocean Shield

NATO má v současnosti v rámci operace Ocean Shield v oblasti flotilu čtyř válečných plavidel - nizozemskou vlajkovou loď De Ruyter, americký torpédoborec USS Bainbridge, americkou fregatu USS Halyburton a tureckou fregatu TCG Giresun. Loni na podzim Aliance poprvé do boje proti pirátům vyslala i nizozemskou ponorku Zeeleeuw. Ta několik týdnů nepozorovaně předávala informace o aktivitách pirátů. Aliance protipirátskou operaci prodloužila až do prosince roku 2012.

Podle údajů Severoatlantické aliance, jejíž válečné lodě nejnebezpečnějšími vodami nepřetržitě křižují a chrání civilní plavidla, zůstává k dnešnímu dni v moci pirátů nejméně 34 unesených lodí a 700 námořníků.

Z unesených plavidel piráti budují své "mateřské koráby". Plovoucí pevnosti přecpané zásobami paliva, potravin a zbraní, se kterými mohou na širém moři i přes nepříznivé počasí v monzunových obdobích trávit celé týdny. Z takových mateřských lodí pak vyrážejí na malých rychlých člunech za kořistí. Navíc přitvrdili ve svém zacházení s rukojmími, které mučí a používají jako živé štíty.

Námořní velitelství NATO v Northwoodu varovalo, že jen v lednu piráti zaútočili na 23 obchodních plavidel. Majitelé i posádky musí podle NATO zajistit alespoň minimální ochranu v podobě instalace ostnatého drátu na bocích, aby se piráti nemohli snadno dostat na palubu, rozmístěním vodních děl, kterými lze pirátské nájezdy odrazit, a vybudováním speciální kajuty, kam se posádka může ukrýt.

, natoaktual.cz

Video