Vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení.

Vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Na české vojáky čekají ve Walesu přepady i léčky

  • 4
Jedno z nejtěžších na světě. Tak označují cvičení Cambrian Patrol ve Walesu sami účastníci. Na jedenáctičlennou skupinu českých vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení, kteří se manévrů účastní, čeká boj v týlu nepřítele, přepady i léčky.

Na prestižní cvičení, kterého se pravidelně kromě britských jednotek účastní i další státy NATO, odcestoval jedenáctičlenný tým českých vojáků 42. mechanizovaného praporu z Tábora.

"Tématem cvičení je výcvik průzkumných hlídek, zejména v patrolování a průzkumné činnosti," konstatovala mluvčí 4. brigády rychlého nasazení Lada Kovářová.

V drsném horském prostředí musí vojáci postupně projít asi padesátikilometrovou trasu, ukrývat se před nepřátelským vrtulníkem, pomoci zraněným spolubojovníkům nebo čelit nočním přepadům.

Manévry uprostřed horské oblasti Walesu probíhají pod názvem Cambrian Patrol už od roku 1959. Ten samý vojenský prostor mimo jiné využívají i britské speciální síly SAS.

Původně bylo Cambrian Patrol dlouhé pochodové cvičení. Postupem času se však změnilo v mezinárodní armádní soutěž. Hlavním cílem cvičení je zvládnout boj v týlu nepřítele. Vojáci v desetičlenných či jedenáctičlenných hlídkách soutěží v takzvaném bojovém patrolování.

Plní přitom nejrůznější úkoly, od průzkumu objektů, přes hlídkování až po přepady a léčky. Musí se orientovat v neznámém prostředí. Vše se odehrává v mimořádně těžkém terénu za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Na zádech si hlídky s sebou nesou veškerou potřebnou výstroj, která váží až třicet kilogramů. Za každou činnost v terénu dostávají body. Na konci cvičení se body sečtou a pokud družstvo dosáhne určitého počtu bodů, získává některou z medailí - zlatou, stříbrnou nebo bronzovou.

V roce 2003 například prošlo cvičením 200 družstev z celého světa, ale žádná hlídka nezískala zlatou medaili. Českým výsadkářům z Chrudimi se tehdy podařilo získat bronz.

O prestiži cvičení svědčí fakt, že sama britská armáda přikládá úspěchu v této soutěži velký význam. Vojáci, kteří při Cambrian Patrol získali některé z předních umístění - medailí, to často uvádějí ve svých profesních životopisech.

Cvičení se kromě Britů pravidelně účastní vojáci z Kanady, Itálie, Belgie, Nizozemska a několika amerických výsadkových jednotek.

, natoaktual.cz

Video