Flotila NATO vplula do Černého moře, zkusí boj proti ponorkám a letounům

  19:53aktualizováno  19:53
Flotila válečných lodí NATO vplula ve středu do vod Černého moře. Společně s rumunským, bulharským a tureckým námořnictvem bude v oblasti nacvičovat protiponorkové a protiletadlové operace, oznámilo alianční velitelství.

Stálá námořní skupina NATO. Ilustrační snímek. | foto: MARCOM

Námořní manévry byly v oblasti naplánovány už před časem a zapojí se do nich šestice válečných lodí z takzvané „druhé stálé námořní skupiny NATO“ (SNMG2 - Standing NATO Maritime Group 2).

“Výcvik, který bude probíhat s našimi spojenci v Černém moři, nás má připravit na splnění případných operací, které může NATO vyžadovat ke splnění svých závazků v rámci kolektivní obrany,“ uvedl velitel skupiny, americký kontraadmirál Brad Williamson.

Společně s tureckým, bulharským a rumunským námořnictvem mají válečné lodě procvičovat celé spektrum operací, zaměří se ale především na protiponorkový a protiletadlový boj nebo obranu před útoky malých rychlých člunů.

Skupinu v současné době tvoří šestice plavidel: vlajkovou lodí je americký raketový křižník USS Vicksburg, nedávno zmodernizovaná kanadská fregata HMCS Fredericton, turecká fregata TCG Turgutreis, německý podpůrný tanker FGS Spessart, italská raketová fregata ITS Aliseo a rumunská ROS Regina Maria.

Ostře sledované manévry

„Nasazení SNMG2 do Černého moře je plně v souladu s mezinárodními úmluvami jako plánovaná návštěva na podporu výcviku a zajištění černomořských spojenců,“ informovalo alianční velitelství pro námořní operace (MARCOM) s tím, že se skupina do konce března vrátí zpět do Středozemního moře a bude pokračovat v hlídkování v oblasti.

Rozsáhlé manévry mají rovněž pomoci rozptýlit obavy členských států NATO v oblasti, vyvolané ruskou anexí Krymu a konfliktem na Ukrajině, že je Aliance připravena jim přispěchat na pomoc v případě ohrožení.

Právě na Krymu podle představitelů NATO Rusko v posledních měsících soustředilo velké množství vojenských sil. V uplynulých měsících byly zaznamenány případy, kdy ruské vojenské letouny nalétavaly provokativně blízko americkým i kanadským plavidlům, které se v Černém moři střídaly v hlídkování.

Vrchní velitel sil NATO Philip Breedlove varoval, že Moskva nechala na poloostrově rozmístit velké množství protiletadlových a protilodních raketových systémů. „Zaznamenali jsme, že pokud jde o zbraňové systémy, byl Krym poměrně významným způsobem proměněn,“ řekl.

Rusko vyslalo letouny

Nově rozmístěné zbraňové systémy jsou podle jeho slov schopné zasáhnout cíle prakticky v celé oblasti Černého moře. Už v dřívějším prohlášení Breedlove uvedl, že Moskva na Krym přesunula také mobilní taktické balistické střely Iskander (v kódu NATO označované jako SS-26 Stone), schopné zasáhnout cíle až na vzdálenost 500 kilometrů.

Ruská média, jako například státem vlastněný Sputnik News, označila manévry „za posilování vojenské přítomnosti NATO v oblasti“ s tím, že pohyb aliančních plavidel už zkontrolovaly ruské stíhací letouny a bombardéry, kterým „podařilo překonat protivzdušnou obranu“ plavidel. 

„Tři stíhače Su-30 a čtyři bombardéry Su-24 bombardéry provedly kontrolní lety nad těmito plavidly z letecké základny Novofedorovka,“ informovala ruská agentura RIA Novosti.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

NATO bude jen pozorovatel, za Kurdy musí udeřit do stolu EU, míní experti

Vůči turecké invazi proti Kurdům na severu Sýrie by se podle bezpečnostních expertů měla rychle a tvrdě postavit...

Pět ostrých. Čeští stíhači startovali k němým ruským letounům nad Baltem

Už pět ostrých startů k nekomunikujícím ruským vojenským letounům nad Baltem mají na kontě čeští letci s gripeny, kteří...

Údery bitevníků či zásah proti teroristovi. Sledujte generálku na Dny NATO

Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Najdete na iDNES.cz