Lansen, Draken, Viggen a Gripen. Čtyři generace se předvedou na nebi

  10:22aktualizováno  10:22
Bude to dokonalé srovnání technologického pokroku, který za více než šedesát let urazila švédská letecká konstruktérská škola. Diváci Dnů NATO v Ostravě budou mít možnost vidět v letových ukázkách hned čtyři generace bojových letounů z rodiny Saab.

Rodinka z dílen Saabu na Dnech NATO v Ostravě. Z pravého horního rohu - Tunnan, Draken, Saab 105, Viggen a Gripen | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

V nabitém letovém programu blížících se Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil AČR se o víkendu 15. a 16. září na mošnovském letišti předvedou divákům čtyři generace proudových letounů švédské konstrukce, dokonce v samostatných letových ukázkách hned po sobě.

Od nejstaršího po nejmodernější. S trochou nadsázky lze říci, že se sejde zajímavá rodinka – „praděda, děda, otec a syn“ – Lansen, Draken, Viggen a Gripen.

Fotogalerie

„Prezentace čtyř generací proudových letounů firmy Saab demonstruje, jakým technologických pokrokem si tato švédská konstrukční škola za posledních více než šedesát let prošla,” uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci pořádá.

Jako první předvede svou premiérovou dynamickou ukázku služebně nejstarší stroj J32 Lansen, jež představuje první letoun švédské výroby, který dosáhl rychlosti zvuku.

Následovat bude první švédský nadzvukový letoun Saab SK 35 Draken. Ten patří mezi mimořádné stroje, jeho prototyp vzlétl v roce 1955 a vyráběl se až do roku 1974. Byl určen primárně pro letecké souboje.

Dny NATO v Ostravě

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 15. a 16. září. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky.

Divácký rekord v návštěvnosti je 225 tisíc návštěvníků. Loni kvůli nepřízni počasí program vidělo jen 90 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Konstruktéři jej vybavili přelomovým dvojitým delta-křídlem, díky němuž má stroj výtečné manévrovací schopnosti a velmi specifický vzhled.

Kromě Švédska drakeny sloužily i v letectvech Rakouska, Finska a Dánska. Celkem jich bylo vyrobeno 651 kusů. Například v rakouském letectvu byly v aktivní službě až do roku 2005.

Navazovat na něj bude jeho přímý následovník AJS37 Viggen, jež působil ve švédském letectvu až do roku 2006. Přes jeho vynikající vlastnosti, mezi než patřil start a přistání na velmi krátké dráze či snadná údržba, se jej kvůli omezením na vývoz zbraní ze strany švédské vlády nepodařilo prodat zahraničním zájemcům. Vyrobeno bylo celkem 329 kusů. Stroj byl primárně určen pro průzkum či údery na pozemní cíle.

Tři starší stroje bude prezentovat Švédská historická letka. Nejnovější JAS-39 Gripen v barvách českých vzdušných sil bude pilotovat oceňovaný armádní display pilot Ivo Kardoš.

Třešničkou bude severský průlet

Pomyslnou třešničkou na dortu pak bude společný průlet formace pěti letounů severských zemí, které na letošní Dny NATO do Ostravy vyšlou své stroje.

K trojici strojů Lansen, Draken a Viggen Švédské historické letky se totiž přidá finský stíhací letoun F-18 a dánská F-16.

„Unikátní příležitost, jak vyzdvihnout ojedinělou účast všech severských zemí na Dnech NATO, což se dosud v historii akce nepodařilo. Diváci tak všechny zmíněné letouny uvidí rovnou dvakrát – kromě samostatných leteckých vystoupení i bok po boku,” konstatoval Pavlačík.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

Hromadný seskok amerických, polských a britských vojáků během cvičení „Anakonda...

Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Viper a Venom v českých barvách. Bell ukazuje podobu vrtulníků pro armádu

Vizualizace podoby vrtulníků Viper (v popředí) a Venom v českých barvách

Česká armáda dostane americké vrtulníky Venom a Viper. Nahradí stroje ruské výroby Mi-24/35. Vrtulníková „dvojčata"...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz