Seals, ponorka, vylodění. Ruská flotila je kvůli cvičení NATO v pohotovosti

  12:27aktualizováno  12:27
Protiponorkovými operacemi vyvrcholilo na Ukrajině a v Černém moři tradiční alianční cvičení Sea Breeze. Zapojily se do něj asi tři desítky plavidel a tři tisícovky vojáků. Přítomnost amerických a dalších spojeneckých lodí poblíž anektovaného poloostrova Krym bedlivě sledovalo Rusko.

Společné operace eltních amerických Navy Seals a ukrajinských speciálních sil během cvičení Sea Breeze v oblasti Černého moře | foto: SOCOM

Tradiční cvičení pod názvem Sea Breeze podnikají spojenci v Černém moři už od roku 1997. Zatímco loni cvičné operace probíhaly u pobřeží Bulharska, letos je hostitelskou zemí Ukrajina. Ta nasadí asi desítku plavidel.

Pod americkým velením se do dvanáctidenních manévrů zapojily asi tři desítky plavidel a tři tisíce vojáků ze sedmnácti zemí. Největší zastoupení měly Spojené státy, které vyslaly raketový křižník USS Hue City, torpédoborec USS Carney, nejmodernější námořní průzkumný letoun P-8A Poseidon a dohromady asi osm set příslušníků námořnictva a námořní pěchoty.

Fotogalerie

Do cvičení na moři i na zemi se zapojili také příslušníci elitní jednotky amerických speciálních sil Navy Seals.

S ukrajinskými speciálními silami procvičovali výsadkové, úderné i vyhledávací operace, informovalo americké velitelství pro speciální operace SOCOM.

Americká námořní pěchota se s ukrajinskými vojáky zapojila do cvičných vyloďovacích misí na pobřeží. Součástí byly také ostré střelby z minometů.

Na moři cvičení vyvrcholilo o víkendu, když alianční a ukrajinská plavidla za podpory námořního průzkumného letounu testovala protiponorkový boj.

Turecké námořnictvo díky přítomnosti své ponorky učilo ukrajinské kolegy, jak působit v bojové protiponorkové skupině, jak ponorky vyhledávat a sledovat je.

„Vyhledání a sledování ponorky je komplexní proces, který zahrnuje efektivní zapojení mezi posádkami lodí,“ konstatoval americký zástupce ve štábu cvičení Jonathan Wheeler.

Černomořská flotila v pohotovosti

Ruská média označila alianční cvičení za demonstrací síly namířené proti Rusku. Moskva v reakci avizovalo, že bude manévry bedlivě sledovat. I při uplynulých aliančních cvičeních k plavidlům startovaly ruské letouny.

Cvičení jednotek NATO Sea Breeze v Černém moři (15. července):

Aliance ale takové tvrzení dlouhodobě odmítá s tím, že pouze reaguje na chování Ruska a připomíná, že z šesti zemí okolo Černého moře jsou tři členy Aliance a Gruzie o vstup usiluje. Upozorňuje také na masivní ruskou militarizaci Krymu.

Podle ukrajinské agentury Unian se blízko cvičných oblastí pohybovala ruská průzkumná plavidla.

Velení ruského Jižního vojenského okruhu posléze uvedlo Černomořskou flotilu na Krymu do bojové pohotovosti a nařídilo prověřit její připravenost. „Během akce jsou prověřovány schopnosti při poplachu pobřežních jednotek v bodech trvalého umístění a posádek lodí, které vypluly do oblastí bojového výcviku,“ uvedlo velitelství v oficiálním prohlášení.

Moskva ale zároveň odmítla obvinění Kyjeva, že během aliančního cvičení přesunula k hranicím Ukrajiny tři motorizované vojenské divize. „Ruská federace může na svém území změnit konfiguraci vojenských sil v souladu s tím, co je považováno za nejvhodnější,“ citovala v pondělí mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova agentura RIA Novosti.

Náčelník ukrajinského generálního štábu Viktor Muženko nicméně jednotky označil za „útočné síly“ speciálně vycvičené a vybavené pro rychlé operace.

Autor: natoaktual.cz

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

Švýcarský PC-7 Team

V Ostravě dosud nevídanou premiéru hned tří armádních akrobatických skupin nabídnou divákům blížící se Dny NATO & Dny...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Armády ČR v Mošnově.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Výsadkoví tygři princezny z Walesu čarují na obloze. Letos i v Ostravě

Seskok britské parašutistické skupiny The Army Tigers

Skupinka britských armádních parašutistů pojmenovaná Tigers budí úžas všude, kde vystupuje. Skupinové seskoky totiž...

Najdete na iDNES.cz