Protichemická jednotka - Jednotka chemické, radiační a

Protichemická jednotka - Jednotka chemické, radiační a biologické ochrany. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Čeští chemici mají pohotovost a velí spojencům

  • 2
Liberečtí chemici mají půlroční nepřetržitou pohotovost. Od počátku roku velí mnohonárodnímu praporu chemické, radiační a biologické ochrany NATO. Během nadcházejících šesti měsíců mohou být v rámci Sil rychlé reakce vysláni kamkoliv na světě.

Čeští vojáci tak opět velí 312. multinárodnímu praporu chemické, radiační a biologické ochrany NATO. Ten má v aliančních misích chránit spojenecké vojáky před zbraněmi hromadného ničení.

"Příslušníci mnohonárodního praporu jsou v období prvních šesti měsíců roku 2007 připraveni k případnému nasazení v operacích sil rychlé reakce NATO s dobou pohotovosti k nasazení do pěti dnů," uvedla mluvčí libereckých chemiků Karolina Zemanová.

Mezi hlavní úkoly jednotky podle ní patří ochrana proti zbraním hromadného ničení, monitorování radiačního, chemického a biologického nebezpečí, odebírání, identifikace a analýza vzorků, dekontaminace osob, raněných a techniky a pomoc zasaženým lidem.

Na výstavbě a pohotovosti mnohonárodní jednotky se přitom podílejí další alianční země včetně USA, Velké Británie, Španělska, Portugalska, Německa, Slovinska, Polska, Rumunska, Slovenska a Bulharska.

Ve struktuře praporu plní Česká republika úlohu vedoucího národa. Liberečtí vojáci tvoří zhruba polovinu jednotky a během půlroční nepřetržité pohotovosti je NATO může okamžitě vyslat kamkoliv na světě.

První mnohonárodní prapor chemické, biologické a radiační ochrany NATO vznikl v prosinci roku 2003 a skládal se z 600 až 700 specialistů z 11 evropských zemí, USA a Kanady.

Česká republika tehdy dostala poprvé v historii od NATO úkol prapor vybudovat a dokonce mu velet. Téměř polovinu mužstva tvořili Češi a veleli jednotce v celém roce 2004. Během pohotovosti vojáci praporu chránili například olympijské a paralympijské hry v Aténách a summit NATO v Turecku. - více zde

Síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF) jsou speciální mnohonárodní jednotky, které mají v případě potřeby zasáhnout okamžitě prakticky kdekoliv. Na vzniku speciálních sil se dohodly členské země NATO během summitu v Praze v listopadu 2002. - více zde

, natoaktual.cz

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

Video