Bratislava žije čekáním na prezidenty

Tak svižně se v Bratislavě nikdy v zimě neuklízelo, říká v těchto dnech mnoho obyvatel slovenské metropole, která bude ve čtvrtek hostit schůzku prezidentů USA a Ruska. Pohotovost mají policisté i armáda, zvláštní režim čeká hraniční přechody i letiště.

Horečné rejdění odklízecí techniky, první vlajky na domech, přibývající policejní hlídky a stavební ruch kolem chystané tribuny pro projev George Bushe stále více připomínaly, že k Bratislavě se bude v následujících dnech upínat pozornost celého světa.

Pracovní čety zápasily s bílou nadílkou už od minulého týdne. V noci na dnešek napadl nový sníh, který se po zvýšení teplot začal měnit na vodnatou břečku. Nejvíce malých bagrů a traktůrků s pluhy se hemžilo na Hviezdoslavově náměstí, kde Bush přenocuje a promluví ke Slovákům. Narychlo se asfaltovaly díry na silnicích, po kterých se budou delegace státníků přesouvat.

"S úklidem sněhu musíme být hotoví nejpozději do noci. Ve středu ráno by mělo být vše přichystáno," řekla mluvčí magistrátu Eva Chudinová. V rychlém tempu se uklízí také na Bratislavském hradě, kde se Bush a Putin sejdou, na úřadě vlády, v Prezidenském paláci a dalších místech, která státníci navštíví. S případnou kalamitou během summitu bude připraveno bojovat 40 pracovníků města.

Policisté už informovali obyvatele a firmy ve střežených zónách, jak jim summit zasáhne do běžného života nebo provozu. "V pondělí u nás zazvonili policisté a řekli nám, že ve čtvrtek dopoledne nás možná nepustí do práce," řekl ekonomický analytik, jehož podnik sídlí na Hviezdoslavově náměstí.

Zostřenou ostrahu pocítí také lidé v ostatních částech centra, kde budou bezpečnostní opatření mírnější. "Víme, že asi ve čtvrtek přijdou na prohlídku pyrotechnici a na střechách budou ostřelovači," prozradila vedoucí prodejny oděvů na Medené ulici. Někteří obchodníci ale stále nevědí, zda budou muset na pár hodin zavřít.

Kromě zhruba 5500 policistů, 400 vojáků a stejného počtu hasičů s technikou budou bezpečí státníků střežit také ochranné služby obou prezidentů. Vzdušný prostor nad Bratislavou pohlídají stíhačky MiG-29 slovenské armády. Pohotovost má i české letectvo. více ZDE

Personál v nemocnicích bude v pohotovosti pro případ nehody nebo teroristického útoku. Během přejezdů účastníků summitu úřady také omezí v Bratislavě dopravu, kamiony budou muset počkat na hranicích a odkloní se některé linky hromadné dopravy.

Součástí bezpečnostních opatření bylo i dlouhé utajování přesného programu, který nebyl znám ještě ani dnes dopoledne. Mezi slovenskými politiky se už nicméně právě kvůli programu summitu zajiskřilo. Předseda parlamentu Pavol Hrušovský si veřejně postěžoval na diplomaty, že mu nezorganizovali setkání s Bushem. Ministerstvo zahraničí ale poukázalo na to, že americký prezident nebyl v parlamentech ani v prvních dnech nynější cesty po Evropě.

Slovenští politici zdůrazňují, že uspořádání summitu je pro zemi velkou poctou. Návštěvy bude monitorovat kolem 1600 novinářů. O možných výstupech ze schůzky Bush-Putin se zatím jenom spekuluje, podle slovenského tisku americký prezident svůj protějšek zřejmě nezkritizuje kvůli přešlapům v demokracii.

Bush už v rozhovorech avizoval, že Slováky pochválí za cestu k demokracii a hospodářské reformy; od premiéra Mikuláše Dzurindy a prezidenta Ivana Gašparoviče uslyší požadavek na zmírnění vízové povinnosti. Slovenská strana ale současně nepočítá se zásadními ústupky Američanů. V rozhovorech s Putinem chtějí Dzurinda i Gašparovič mluvit hlavně o ekonomické spolupráci.


Video