Armáda nakoupila nekvalitní rakety

  • 20
Česká armáda utratila 87 milionů korun za nekvalitní bulharské rakety. Vyplývá to ze šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, jehož závěry zveřejnil Český rozhlas - Radiožurnál. Ministerstvo obrany dosud dodávky nereklamovalo.

Armáda nakoupila z Bulharska a Ukrajiny 80 nekvalitních raket se zfalšovanou dokumentací za 87 milionů korun.

"Zjistili jsme, že jednotlivé komponenty (raket) nejsou nové. Bylo evidentní, že tyto rakety vznikly ze skladovaných náhradních dílů nestejné životnosti," řekl podle ČTK poslanec ČSSD Miloš Titz z branného výboru sněmovny.

Armáda požadovala, aby rakety určené pro bitevní vrtulníky byly vyrobené nejpozději v roce 1995. Prvních 60 střel dodala zbrojařská společnost Omnipol v roce 1998, zbývajících 20 koncem října 2000.

O dva měsíce později tehdejší šéf Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec a poslanec ČSSD Miloš Titz jednu raketu prozkoumali. Zjistili, že originální údaje na obale jsou přestříkané a dokumentace je zfalšovaná.

Ačkoliv posledních dvacet raket dovezla zbrojařská společnost Omnipol před třemi lety, ministerstvo obrany se stále nedokázalo dohodnout na reklamaci a z Bulharska žádné peníze nevymohlo.

Podle Radiožurnálu je problém také v tom, že armáda včas nezastavila alespoň poslední dodávku raket, která přišla v době, kdy už se o závadách vědělo.

Další člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Radim Turek považuje kauzu doslova za skandální.

"Ostuda. Považuji nákup raket za šlendriánství lidí z ministerstva obrany pod tlakem obchodních firem. Nikdo nezkontroloval, co převzali," reagoval ostře Turek s tím, že podobným případům lze zamezit jen po personálních změnách na kompetentních místech resortu obrany.

Mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha hájí armádu tím, že ministerstvo obrany figuruje v této kauze jako "ten podvedený".

"Už před dvěma roky jsme případ předali specialistům k expertízám a k soudu. Čekáme na jediné, aby soud řekl, že jsme byli skutečně podvedeni a v tu chvíli budeme okamžitě žádat o vrácení peněz," řekl Šticha.

Policie za pachatele podvodu označila bulharskou firmu, která v prodeji figurovala jako překupník. Ve skutečnosti byly totiž střely vyrobeny v roce 1983 a byly nepoužitelné, protože mohly samovolně explodovat v podvěsu na vrtulníku. S vymáháním peněz bude podle mluvčího ministerstva obrany zřejmě pomáhat i Omnipol, který je dovezl.

<span style='color:red;background-color:yellow;'>natoaktual</span>.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video