(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Podle Výboru na ochranu novinářů bylo ve světě letos zabito 53 žurnalistů

  • 0
Počet novinářů zabitých po celém světě kvůli jejich práci se letos oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil. Uvádí to podle agentury AP výroční zpráva newyorského Výboru na ochranu novinářů.

Tato nevládní organizace zjistila, že z celkem 53 zabitých novinářů jich až 34 přišlo o život v souvislosti s prací. Loni výbor zaznamenal zabití 47 novinářů, z nichž 18 bylo zavražděno kvůli povolání.

Výroční zpráva Výboru na ochranu novinářů (CPJ) zahrnuje například vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který kritizoval vládnoucí režim.

Výbor zaznamenal i vraždu slovenského reportéra Jána Kuciaka. Nejméně čtyři novináři byli zavražděni v Mexiku, dva v Brazílii a dva palestinské novináře zabili izraelští vojáci během protestů v Pásmu Gazy.

Novináři ale umírali i v boji či v přestřelkách, anebo v jiných nebezpečných situacích. Nejnebezpečnější zemí pro novináře byl letos Afghánistán, kde o život přišlo 13 žurnalistů, někteří při opakovaných útocích sebevražedných atentátníků, k nimž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

V Sýrii a Jemenu, ničených občanskou válkou, bylo letos zabito nejméně novinářů od roku 2011: v Jemenu tři a v Sýrii výbor zaznamenal devět mrtvých novinářů, zatímco v roce 2012 jich bylo 31. Avšak pokles může souviset s omezeným přístupem, anebo extrémním rizikem, které odrazuje od návštěvy reportérů, uvedl CPJ.

Výbor poukázal rovněž na rostoucí počet uvězněných novinářů.

Jiná nevládní organizace, Reportéři bez hranic, upozornila, že letos ve světě při výkonu práce násilně zemřelo 81 novinářů. Konstatovala rovněž, že jde o prudký nárůst oproti loňsku, kdy zahynulo 65 žurnalistů.

Žurnalisty ocenil i Time

Časopis Time v polovině prosince vyhlásil za osobnost roku novináře, kteří se postavili za pravdu a zasadili se o fakta. O titul se dělí zavražděný Džámal Chášukdží, dva věznění barmští reportéři pracující pro agenturu Reuters nebo novináři z Capital Gazette.

Magazín mimo jiných ocenil filipínskou reportérku Mariu Ressaovou, která zdokumentovala protidrogové tažení prezidenta Rodriga Duterteho. Podle ochránců lidských práv bylo během policejních zásahu na Filipínách zabito na 12 tisíc lidí.

,

Video