ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Turecká vláda zakázala státním institucím kupovat noviny, chce ušetřit

  • 3
Turecká vláda v rámci úspor zakázala státním institucím kupovat noviny. Opozice ale upozorňuje, že půjde jen o nepatrnou úsporu, navíc v době, kdy se buduje už třetí prezidentská rezidence. Opatření kritizoval i turecký svaz novinářů, který svolal protesty. Informoval o tom opoziční server Duvar.

Oběžník vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z 30. června zahrnuje několik úsporných opatření. Podle nich všechny státní instituce s výjimkou oddělení monitoringu tisku a dokumentačních center knihoven mimo jiné nesmějí kupovat tištěné noviny. Opozice označila toto nařízení za absurdní.

„Zatímco miliony lir se utrácejí na výstavbu letního a zimního (prezidentského) paláce v Marmarisu a Ahlatu, zakazuje se nákup novin stojících jednu či 1,5 liry se zdůvodněním: my šetříme,“ řekl poslanec Atila Sertel z Lidové republikánské strany (CHP), která je největší opoziční stranou v tureckém parlamentu. Sertel zákaz označil za „tragikomický“ a kritizoval také upřednostňování provládních médií při zadávání inzerátů státních institucí.

Turecký svaz novinářů na Twitteru na protest proti zákazu nákupu novin svolal na čtvrtek demonstrace v Istanbulu, Ankaře, Izmiru, Adaně, Mersinu a Eskişehiru.

Tento týden se na internetu objevily první fotografie honosné letní prezidentské rezidence, kterou nechal Erdogan vybudovat na jihozápadním pobřeží Turecka. Letní sídlo se 300 pokoji, bazény a rozlehlou zahradou bylo dokončeno roce 2019, ale až teď architektonické studio, jež rezidenci navrhlo, zveřejnilo na Twitteru sadu snímků. Výstavba podle opozičního serveru Ahval vyšla asi na 640 milionů tureckých lir (zhruba 1,6 miliardy korun). Kromě tohoto komplexu a prezidentského paláce v Ankaře bude mít prezident ještě třetí rezidenci, která se staví ve městě Ahlat na východě země u jezera Van.

,

Video