| foto: TV Prima, Mediahub

Štáb Primy natáčel ve zničené syrské Palmýře

Syrská vládní armáda osvobodila před třemi týdny po tuhém boji Palmýru. Město, které je zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví a které téměř zničili ozbrojenci Islámského státu.

"Reportér Patrik Kaizr a kameraman Ján Schürger se do osvobozené Palmýry sevřené Islámským státem dostali jako třetí štáb na světě," uvedl v tiskové zprávě Adam Halmoši z FTV Prima. 

Z Homsu do Palmýry je to 160 kilometrů. Silnici sice kontrolují vojáci prezidenta Bašára Asada, ale je v sevření Islámskeho státu. Hory kolem cesty  totiž ovládají jeho ozbrojenci. V některých místech jsou jejich postaveni vzdálena od silnice pouhý kilometr a půl. Nesmíme zastavit, abychom se nestali jejich terčem. Projíždíme přes kontroly Asadových vojáků a míjíme letiště Forpoint, které stráží české radary.

Tohle území je pro Islámský stát životně důležité. Těží se tu ropa. A její prodej byl hlavním příjmem pro Daeš, jak se Islámskému státu říká v arabštině. Když islamisté před několika dny ustupovali, vrty vyhodili do povětří a ty nekontrolovatelně hoří.

„Potřebovali bychom mezinárodní pomoc, teď je to ale na našem ministerstvu průmyslu,“ řekl televizi Prima Samir Ibrahim, plukovník syrské armády.

Po téměř třech hodinách přijíždíme do Palmýry. Město je prázdné a všude se rozlévá podivný klid, který občas proříznou výbuchy a střelba z okolních kopců. Nebo také kontrolní lety vrtulníku s ruskými insigniemi.

„Útočili jsme na Palmýru ze tří stran, když jsme se do města dostali, systematicky jsme ho čistili, dávali jsme při tom pozor na lidi i na památky,“ řekl televizi Prima Samir Ibrahim, plukovník syrské armády.

Tito dva muži se do Palmýry vrátili mezi prvními. Utekli z ní před islamisty. Ukazuji nám něco, co kdysi byl obchod s potravinami. Scházíme do sklepa. Ozbrojenci z Daeše z něj udělali polní nemocnici.

Islamisté například ukořistili zdravotnický materiál z humanitární pomoci. Nebo tyto talíře, které věnoval Červený kříž. Vycházíme zpět na ulici.

Místní obyvatelé nám teď chtějí ukázat bývalý vojenský sklad Islámského státu. Když vejdeme dovnitř, vidíme zřejmě nádrže na benzin, které zůstaly prázdné a tady na zdi je vlajka Islámského státu. Jsou tu poházené bedny od nábojů, noviny Islámského státu nebo rozpisy služeb lékařů. V Palmýře nefunguje vůbec nic, ti dva první navrátilci se živí, jak umí. 

„Vojáci nám dávají chleba a vodu. Když zabezpečí sebe, dají pak i nám,“ řekl televizi Prima obyvatel Palmýry.

Město duchů. Muži sbírají věci, které dřív kupovali turisté, jenže památky jsou poničené. Teroristé část římského města starého 2000 let vyhodili do povětří. Bude trvat léta, než je odborníci opraví


Video