| foto: Mediahub

Policie varuje před rasismem a xenofobií na internetu

Současná migrační vlna polarizuje společnost, v online prostředí je konflikt ještě vyhrocenější. Policie České republiky před takovými výroky varuje.

Prostřednictvím horké linky hlásí lidé policii závadný obsah na webu. Spousta těchto hlášení může být motivována jinými skutečnostmi než snahou o nápravu, zastánci radikálních názorů však jsou hodně slyšet - a to jak v diskuzích, tak i na sociálních sítích. O prázdnínách přijala policie více než sedmdesát oznámení. "Necelých třicet oznámení již bylo ukončeno s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin, ani přestupek. Deset oznámení odkazovalo na stránky, či obsah stránek, který je již předmětem konkrétního trestního řízení. V několika případech nevedlo oznámení k zahájení trestního řízení, ale jako poznatek, který kriminalisté rozpracovávají, a může v dohledné době vést k dalšímu trestnímu řízení," píše se na webu Security magazínu.

Podle vyjádření nebylo většinou možno někoho konkrétně obvinit, přestože jsou vyjádření kontroverzní a za hranou. "Do velké míry si pisatelé těchto extrémních vyjádření dopředu velmi dobře rozmyslí přesný obsah sdělení," upozorňuje policie na promyšlenou strategii radikálů, kteří si dávají pozor na to, aby jejich vyjádření nebyla trestně napadnutelná. Jedná se hlavně o historická přirovnání, která jsou sice evidentně názorná, ale nelze za ně ve skutečnosti nikoho stíhat.

"V případě, že bude pachatel trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod odsouzen, hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody," uvádí se dále v prohlášení. "Na tento způsob nevhodné komunikace se zaměřují kriminalisté, specializující se na extremismus a počítačovou kriminalitu, v celé ČR a v případě, že prokazatelně dojde k porušení zákona, tak zasáhnou. Pro každého pisatele těchto nevhodných zpráv je určena informace, že internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný."

Policie také zmiňuje velké množství dotazů novinářů na konkrétní online výroky. "Všechny tyto dotazy bereme jako oznámení a důkladně je prověřujeme. Zákon nám však neumožňuje komentovat konkrétní případy, kdy bylo proti pisateli hanlivého výroku zahájeno trestní stíhání," píše se v prohlášení.


Video