Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový ředitel ČT na příštích šest let. (26. dubna 2017) | foto: Dan Materna, MAFRA

ČT neodvysílala část tiskové konference ODS. Je to cenzura, stěžuje si strana

  • 36
ODS viní Českou televizi z cenzury. Neodvysílala totiž část tiskové konference ODS před úterní schůzí Sněmovny. Na obrazovkách nebylo úvodní slovo předsedy strany, ale jen vyjádření šéfa poslaneckého klubu. Podle televize nemá ČT24 povinnost vysílat tiskové konference žádných subjektů a odkázala na svá pravidla předvolebního a volebního vysílání.

„Nebyla to náhoda, nebyl to technický problém, ale jak mi v České televizi sdělili, byl to záměr. Protože podle nich se to netýká Sněmovny, ale volební kampaně. Není to pravda,“ reagovala mluvčí ODS Jana Havelková.

Předseda ODS Petr Fiala v úvodním projevu na tiskové konferenci řekl, že program aktuální schůze Sněmovny neobsahuje žádný zásadní vládní návrh. Kritizoval také premiéra Andreje Babiše, který podle něj pouze vede kampaň a neplní své sliby. Vyzval Babiše také k debatě s politickými protivníky. Celý text svého úvodního slova Fiala později zveřejnil na Facebooku.

11.září 2018 v 14:30, příspěvek archivován: 12.září 2018 v 10:04

Co jsem dnes řekl na tiskové konferenci a ČT to neodvysílala.

Česká televize dnes svévolně vystřihla a neodvysílala mé vystoupení na tiskové konferenci ODS. Zde je v celém znění:

Začíná první poprázdninová schůze poslanecké sněmovny. Když se podíváte na program této schůze, tak snad každého musí hned zarazit, že ani po téměř dvouměsíční letní sezóně vlády neobsahuje žádný zásadní vládní návrh, který by řešil cokoli podstatného v daních, odvodech, byrokracii, který by pomohl ...živnostníkům, který by navrhl cokoliv důležitého v oblasti důchodové reformy nebo v oblasti zdravotnictví. Nebo v čemkoli, co jsou reálné problémy lidí v této zemi. Ani neobsahuje žádný zásadní návrh, který by řešil něco zásadního, co si tato vláda napsala do programového prohlášení.

„Neodvysílání vyjádření předsedy druhé nejsilnější strany a nejsilnější opoziční strany považujeme za skandální cenzuru. Nikdo nám dopředu neřekl, co se smí a nesmí říkat na tradiční tiskové konferenci, kterou Česká televize pravidelně po jednáních poslaneckých klubů vysílá,“ řekla Havelková.

Česká televize (ČT) podle ní v minulosti odvysílala tiskové konference, na kterých vystupovali kandidáti v komunálních volbách nebo politici mluvili mimo agendu schůze Sněmovny.

Havelková vyzvala ČT, aby zveřejnila pravidlo, na základě kterého rozhodla, že neodvysílá Fialův projev. „Chceme také doufat, že důvodem nebylo to, že jsme kritizovali neschopnost předsedy vlády přinášet konkrétní řešení do Sněmovny nebo jeho neochotu diskutovat s politickými oponenty,“ prohlásila mluvčí.

Spor mezi ODS a ČT se rozhořel i na Twitteru: 

11.září 2018 v 14:37, příspěvek archivován: 12.září 2018 v 10:23

Dostali jsme se do stavu, kdy @CT24zive rozhoduje, co smí a co nesmí říci občanům ČR předseda nejsilnější opoziční strany na začátku schůze PS, aby jeho vyjádření odvysílali. Toto prý říkat nesmí: https://t.co/xpHFG1OR1O

František Lutonský, zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT:

12.září 2018 v 07:36, příspěvek archivován: 12.září 2018 v 10:23

Doufám, že jsme se nedostali do stavu, kdy předseda nejsilnější opoziční strany rozhoduje, co smí a nesmí odvysílat veřejnoprávní televize. https://t.co/fC6JbwTC79

Jana Havelková, mluvčí ODS:

12.září 2018 v 09:53, příspěvek archivován: 12.září 2018 v 10:32

@FLutonsky @Fotolookcz A projev kandidáta číslo 2 v Praze pana Nachera o problému směnáren v Praze nebo sdělení pana Okamury, že bude pokračovat v plnění programu a předloží výhledově zákon o zahalování a zmrazení platů, se přímo týkaly schuze? Děkuji za vysvětlení, fakt se snažím tomu porozumět.

Česká televize na to reagovala prohlášením, že stanice ČT24 je redakčně autonomní a při vysílání tiskových konferencí poslaneckých klubů se v úterý zaměřila na témata přímo spojená s projednáváním konkrétních bodů programu schůze Sněmovny.

„Na základě standardního editoriálního rozhodnutí, jež se opíralo i o pravidla předvolebního a volebního vysílání, tedy byly do vysílání zařazeny jen vybrané části tiskových konferencí,“ uvedla Michaela Zahrádková z České televize.

Předvolební pravidla veřejnoprávní televizní stanice detailně rozebírají, jak má vypadat předvolební zpravodajství o kandidátech či kampani v jednotlivých pořadech a jakými kritérii se řídí.

„Události spojené s politiky, kandidáty na funkci zastupitele, senátora, politickými stranami, hnutími a jejich koalicemi nelze zamlčovat. Je však třeba zabránit tomu, aby se Česká televize stala nástrojem jednostranné či zkreslující propagace konkrétního kandidáta na funkci zastupitele či senátora nebo politického subjektu, nebo uveřejnila neověřené či kompromitující materiály na funkci zastupitele či senátora,“ zní například jeden z bodů.


Video