Diskuze

Eroze ohrožuje v Česku přes polovinu zemědělské půdy, varuje zpráva

Rozsáhlé lány, pěstování kukuřice ve svazích, hospodaření na pronajatých polích, to jsou některé z důvodů, proč je velká část české zemědělské půdy v ohrožení, upozorňuje čerstvá zpráva o stavu životního prostředí. Poškozování půdy zasáhne i budoucí generace, varuje ekolog a politik Bořivoj Šarapatka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
A

atraktor

5. 2. 2012 20:55
V Praze zapoměli, že se hnojí kravským hnojem kvůli humusu,

aby půda nebyla jenom prach. Na to jsou ptřeba krávy. Avšak za Klause byly vyhubeny. Za bolševika to byly 3 dobytčí jednotky na hektar. Havloklausovští novátoři jsou náhle udiveni z eroze půdy a svedou to na bolševika.

1 0
možnosti
Z

zabam

5. 2. 2012 22:20
Nebyla to ani jedna DJ/ha

takže i ta 1 DJ/ha nešla pole zákona TTT restituentům vrátit.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!

0 0
možnosti
MN

boruvka

5. 2. 2012 16:50
My máme

ještě nějakou zemědělskou půdu? Dnes jsou to betonové plochy nebo lány solárních panelů.:-(

0 0
možnosti
EZU

echo z ucha

5. 2. 2012 15:53
To nevadí.

Všechny zemědělské produkty se dovezou ze zahraničí a je pokoj. Klidně si tady z toho můžeme udělat i atomovou střelnici.

0 0
možnosti

vencac

5. 2. 2012 12:18
Eroze půdy je momentálně vděčné téma ekogolů

Ovšem jaks i jim opět nedochází, že v řešení každého problému se musí hledat kompromis. Skutečně podle mého za momentální stav našich půd může nízká cena orné půdy která je 7 kč /m2 což je ve srovnání s jinýma nemovitostma naprosto směšné. Nesmíme se proto divit, když při rozhodování kde bude stát průmyslová zona v Plzni nehrála cena polností vůbec žádnou roli a jedna s nejúrodnějších oblastí tak padla pod novou průmyslovou zonu jako první. Co se týče hospodaření je pravda že právě narovnávání velkých lánů polí se podílí na její erozi. Problémem však je, že bez tohoto narovnávání a využití co největší míry mechanizace nebude naše zemědělství konkurence schopné. To samé se týká i volby plodin. Sám vlastním asi 30h zemědělské půdy na které kdysi můj nájemce choval daňky což bylo daleko výnosnější,ale kvůli novému mysliveckému zákonu, kde se myslivci stali novými vládci nad honidbama (nikoli majitel). Musel chov zrušit a zavest naprosto nevýhodný skot a žít částečně z dotací.

0 0
možnosti
DSN

Dluhy se neplatí!

5. 2. 2012 12:03
Achy ty naše širé rodné zcelené družstevní lány.

Jak nám je celý svět závidí, i ta eroze. ;-D

0 0
možnosti
Z

zabam

5. 2. 2012 22:21
Re: Achy ty naše širé rodné zcelené družstevní lány.

Velké, širé, rodné lány

už jsou z vás jen elektrárny!

;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(;-(

1 0
možnosti
KR1

kecálek reloaded 1

5. 2. 2012 11:23
Velkou část půdy vlastní pozemkový fond, tj,. stát

A stát ji pronajímá - z kraje Vysočina mám zkušenost, že velká část "bioplynek" je vlastněná holanďany - které s touhle zmršeninou už z Holandska vyhnali a ti si od pozemkového fondu pronajímají půdu na které pěstují kukuřici do bioplynek a hrabou dotace hned ze dvou stran - za "ekologické" zemědělství a za "ekologickou" energetiku.

0 0
možnosti
Z

zabam

5. 2. 2012 10:41
Nedivte se

že zemědělci sejí řepku a kukuřici, co jiného by takéé měli sít? Obiloviny? Vždyť se jich již dnes celá polovina vyváží protože pro ně není v ČR uplatnění. Nejvíc, celých 80% jich spotřebovala prasata a skot, kterých je dnes sotva jedna třetina oproti 80tám letům. Vojtěšku, jetel kterých bylo 18% osevních ploch? A pro koho, když když je nikdo jiný než skot nežere. Cukrovku které ze 150 tisíc hektarů zbylo jenom 60 tisíc ha a z 90 cukrovarů asi 3 nebo 4?

?????

1 0
možnosti

lojzo1

5. 2. 2012 9:59
Diletanti ve vládě

Zde názorně vidíme jací diletanti sedí ve vládě když já středoškolák o tomto píši i do tisku,že se splavuje úrodná půda a ministři zemědělství a jejich pohůnci buď o tom nevědí a jsou tupí,nebo nemají zájem zabránit odplavení živé půdy do řek a potoků.

0 0
možnosti
HD

opportunity

5. 2. 2012 10:21
Re: Diletanti ve vládě

Ale to přece vůbec nevadí! Zeleninu přivezeme ze španělských skleníků, jablka z Brazílie, brambory z Polska, ať si taky vydělají... A zemědělská půda po erozi bude vhodná k vyjmutí a dá se na ní tím pádem stavět - třeba nákupní centra, když fabriky se stěhují na východ...

0 0
možnosti
LV

horduch

5. 2. 2012 9:51
rozoráme meze v lány

tam je zakopanej pes ,to se ví již dávno soudruzi

1 0
možnosti
SJFZ

Socialismus je forma zločinu

5. 2. 2012 9:27
Řešení je snadné

1) Zrušit veškeré dotace

2) Vyházet většinu zainteresovaných úředníků

3) Nebránit právům spojeným se soukromým vlastnictvím půdy

2 0
možnosti
S

Světlonoš_v03

5. 2. 2012 9:31
Re: Řešení je snadné

za ten bordel jsou zodpovědní právě soukromí vlastníci. Oni totiž na půdu kašlou, klidně na kvalitní černozemi postaví montovní haly nebo golfová hřiště nebo další zbytečný obchod Tesco. A tu půdu jim prodá státní úředník v nějakém podmáznutém a předém dohodnutém kšeftu. Já si naopak myslím, že řešení spočívá ve znárodnění kvalitní půdy, ve státní ochraně této půdy. Podobně jak jsou národní parky chráněné státem, tak by měla být černozem chráněná státem. Stejně jakou soukromí majitel si koupí kus národního parku jen aby tam zničil přírodu a postavil tam zábavní park nebo lyžařské středisko, tak zničí i černozem.

5 0
možnosti