Zošklivit cigarety má dítě v rakvi i díra v krku. Krabičky se na jaře změní

  4:34aktualizováno  4:34
Krabičky cigaret se už letos na jaře výrazně promění. Varovné nápisy nezabírají, tak budou na cigaretách odpudivé obrázky. Nevyhne se tomu žádná země Evropské unie. Všechny musí nejpozději letos naplnit směrnici Evropské komise, která to nařídila.

Návrhy na obrazové varování na obaly tabákových výrobků. | foto: Úřední věstník Evropské unie/koláž iDNES.cz

Komise zároveň vytvořila portfolio čtyřicítky fotografií zobrazujících nepříjemné následky kouření včetně nápisů, které je doprovázejí. Mnohdy jde o detailní zobrazení nemocí, jako je rakovina nebo následky zúžení cév v podobě amputované nohy.

Druhou variantou jsou obrázky působící na emoce, jako jsou třeba rodiče stojící nad malou bílou rakví dítěte nebo batole s cigaretou v ruce.

Každá členská země však má na výběr, zda na cigaretách využije všechna vyobrazení, či jen některá, nebo jedno jediné.

Na českých cigaretách se konkrétně budou postupně střídat tři fotografie. Které to však budou, o tom se podle ministerstva zemědělství právě teď rozhoduje.

Úřad věří, že obrázky zaberou. „Dojde ke snížení počtu kuřáků o dvě procenta a navýšení počtu kuřáků snažících se o odvyknutí o čtyři procenta,“ píše ministerstvo zemědělství v důvodové zprávě k zákonu.

A výzkumy skutečně ukazují, že varovné fotografie účinně zabírají na rozdíl od pouhých nápisů. Britský výzkum nedávno prokázal, že po deseti letech, kdy jsou v této zemi krabičky označovány jen nápisy, si na ně už kuřáci zvykli a nevnímají je.

Krabičky proti kouření

Varovné nápisy na krabičkách jsou povinné deset let, dnes zabírají na jedné straně 30 a na druhé 40 procent plochy.

Obrázky jsou podle výzkumu účinnější, mimo jiné kuřákům cigarety z takových krabiček méně chutnají, než když jsou na nich loga výrobců.

Ovšem fotografie se musí pravidelně měnit, aby měly odrazující efekt. Což ostatně doporučila i sama Evropská komise. Navrhuje střídání obrázků na krabičkách každé dva roky.

Jak tedy budou vypadat nové krabičky? Podle zákona, který právě prochází Poslaneckou sněmovnou, bude fotografie pokrývat nejméně 65 procent krabičky.

A kuřáci si za ně připlatí. Tabákové firmy totiž už teď odhadují, že je změna vyjde na čtvrt miliardy korun, což se zcela jistě promítne do ceny cigaret.

Fotogalerie

Kuřáci si na nové opatření budou muset zvyknout už letos od května. Alespoň takový je termín zavedení, jež uvedlo ministerstvo zemědělství.

Kdo si zvyknout nechce, má jen jednu šanci: svým cigaretám pořídit jiný, slušivější kabátek – třeba háčkovaný nebo z flísu. Už dnes se takové dají sehnat na webových stránkách, které propagují rukodělné výrobky.

Přední česká bojovnice proti kouření, lékařka Eva Králíková, všechna nová opatření vítá, s výjimkou jediného: „Nevím, proč dozor nad cigaretami nemá ministerstvo zdravotnictví, jehož se to týká, ale ministerstvo zemědělství,“ kroutí hlavou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Najdete na iDNES.cz