Žijí spolu, ale před zákonem jsou si cizí

  • 260
Žijí spolu často desítky let, mají společné majetky, ale podle zákona jsou si cizí. Páry, které tvoří on a on nebo ona a ona, proto denně narážejí na problémy. Letos to bude sedmnáct let, co se z populárního zpěváka Pavla Vítka a manažera umělců Janise Sidovského stal pár.

Žijí spolu stejně jako tisíce jiných: koupili domek, vybavili jej, vlastní společné firmy a mají plány do budoucna. Jenže na rozdíl od lidí, kteří žijí v manželství, musí oni dva vždycky za právníkem, když si chtějí své sny splnit.

"Stálo nás to už asi padesát tisíc korun a aspoň deset návštěv právníka, než jsme zařídili, aby v případě, že se jednomu z nás něco stane, dědil ten druhý. Stejně jsme museli vyřešit společné firmy a další nemovitosti. Všechno to, co je v manželství jasně dané od okamžiku podpisu na matrice či v kostele," popisuje Janis Sidovský.

Partnera do nemocnice nepustili
S věcmi, které ztěžují život, se homosexuální páry setkávají denně. "Třeba pošťačka u nás pokaždé porušuje předpisy, když mi předá dopisy určené Pavlovi," říká Sidovský.

Pár nemůže získat společně půjčku či leasing za výhodných podmínek jako manželé. Nepustí je do nemocnice, pokud ten druhý vážně onemocní.

"To bylo hodně nepříjemné. Partnera převezli do nemocnice ve chvíli, kdy se nemohl k ničemu vyjadřovat. Mě za ním nepustili. Byl jsem cizí," vzpomíná další z těch, kteří veřejně přiznali homosexualitu, Martin Krafl, mluvčí bývalého prezidenta Václava Havla.

Zákon o registrovaném partnerství by homosexuálním párům pomohl, i když z jeho původní podoby zbylo torzo. Co by se změnilo? Gayům a lesbičkám by stačilo na matrice sepsat prohlášení o partnerství. Akt by zaručil, že mohou stejně jako manželé odmítnout vypovídat u soudu či na policii proti partnerovi.

Lékař by jim mohl předat informace o zdravotním stavu toho druhého. Partneři by se stali i nepřímými dědici. Ani po vstupu do partnerství však nebudou moci adoptovat dítě nebo si osvojit potomka toho druhého. Nezískají ani nárok na byt po partnerovi tím, že spolu bydlí.

Jak Špidla vyměnil hlasy za zákon
Byl to takový výměnný obchod. Šéf sociálních demokratů Vladimír Špidla slíbil před volbami předsedovi Gay iniciativy Jiřímu Hromadovi, že se zasadí o registrované partnerství. A Hromada na oplátku za gaye a lesbičky slíbil podporu ČSSD ve volbách.

Stalo se, oba pánové gentlemanský slib dodrželi. Návrh zákona je dnes znovu na jednání vlády. Jenže v podobě, která se gayům a lesbičkám příliš nezamlouvá.

Svůj vděk - a současně přímluvu za to, aby se Špidla zasadil o vylepšení zákona - vyjádřil Jiří Hromada v dopise, který premiérovi napsal loni v červenci a zveřejnil na internetových stránkách Gay iniciativy.

"Vzpomněl jsem si na den, kdy byl zákon naposledy zamítnut (v prosinci 1999 - pozn. red.) a kdy jsme se spolu setkali ve sněmovně a byli oba smutní. Tehdy jste mi řekl, že to považujete za jeden z největších neúspěchů ve své dosavadní kariéře," napsal Hromada.

"Zároveň jste mě vyzval, abychom pomohli ČSSD v blížících se volbách, a tím umožnili další pokus o prosazení této legislativní normy. Gay iniciativa udělala poté, co se registrované partnerství stalo součástí volebního programu ČSSD, vše pro to, aby vaše strana uspěla. Vy jste rovněž splnil svůj slib," děkoval Hromada premiérovi.

Hromada jej také žádal: "Obracím se na vás s prosbou, abyste se osobně zasadil o to, abychom nepromarnili příležitost předložit parlamentu návrh kvalitní."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video