ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dvě příjmení u novomanželů? České zákony to povolují jen jednomu

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Neztratit svou identitu a nevzdat se svého původního příjmení, ale spojit je v nové rodině dohromady. Přestože tuto cestu volí stále více lidí, mohou rychle narazit. A to v případě, že si oba snoubenci budou chtít ponechat své jméno a přidat k tomu partnerovo. To totiž může v Česku udělat pouze jeden z nich. Je to absurdní, shodují se manželé. A volí nejrůznější cesty, jak nesmyslný zákon obejít.

„Bude to asi znít kontroverzně, protože jde o stále platnou společenskou normu, ale změnit si své příjmení za manželovo vnímám jako sexistický přežitek,“ odpovídá Diana Soták Gregorová na otázku, proč se s manželem rozhodli vzít si oba příjmení toho druhého.

„Říká se, že jde o projev lásky, loajality nebo o symbolické propojení se s novou rodinou. Ale proč se změna očekává téměř výhradně od žen?“ ptá se řečnicky.

S manželem nejprve uvažovali o tom, že si ponechají každý své příjmení, jenže komplikaci by pak měly jejich děti – ty by mohly nést příjmení jen jednoho z nich. Jako vyjádření rovnocenného partnerského vztahu se proto oba rozhodli, že si ponechají své stávající příjmení a k němu si přiberou také příjmení toho druhého.

Jenže na matrice jim okamžitě oznámili, že to není možné.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video