Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zavalte ministra dopisy, vyzývá pacienty lékařská komora. Vadí jí škrty

  • 52
Česká lékařská komora vyzývá pacienty, aby podpořili lékaře a nemocnice v jejich odporu proti připravované úhradové vyhlášce na příští rok. Ministerstvo zdravotnictví v ní stanoví pokles plateb za všechny druhy lékařské péče. ČLK mluví o dopisové smršti stížností, která by jim v jejich protestu mohla pomoct.

"Bylo by dobré, aby se pacienti obraceli na ministerstvo zdravotnictví s tím, že proti takto nastavené úhradové vyhlášce protestují, protože jsou to oni, kteří to odnesou," řekl iDNES.cz po setkání zástupců lékařů a nemocnic prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

MÉNĚ PENĚZ

Podle připravené úhradové vyhlášky by za akutní péči měly nemocnice v roce 2011 dostat od zdravotních pojišťoven o pět procent méně a za následnou péči o deset procent méně než v roce 2009. Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich to označil za hazard se zdravím a životy občanů. V asociaci jsou především menší a regionální nemocnice, kterým kvůli nižším příjmům hrozí odliv lékařů. "V podstatě se zastaví téměř všechny plánované operace a bude omezena ambulantní péče. Akutní pacienty při těchto penězích regionální nemocnice nezvládnou a budou je posílat do fakultních nemocnic, které na ně také nebudou mít peníze," řekl právník asociace Stanislav Fiala.

ČLK chce zároveň sepsat a ve čtvrtek předat ministrovi připomínky k úhradové vyhlášce. Text by měl shrnovat to nejzákladnější, co potřebují ke své práci jednotlivé skupiny lékařů - praktici, ambulantní specialisté, gynekologové, laboratoře a rentgeny a nemocnice. Své připomínky pošlou i jednotlivá sdružení lékařů a nemocnic.

Návrh vyhlášky je v připomínkovém řízení, ministerstvo počká do čtvrtka na připomínky, pak rozhodne.

"Tak, jak je úhradová vyhláška napsaná, je naprosto nepřijatelná a i z ekonomického hlediska zbytečná, protože situace není tak hrozná, aby muselo docházet ke snižování úhrad za péči a k tak drastickému zpřísnění regulací na předepsané léky a provedená vyšetření," zdůraznil Kubek.

Podle něj ani neklesá výběr zdravotního pojištění, je v tuto chvíli dokonce o dvě miliardy vyšší než v loňském roce. "Na účtech pojišťoven je osmnáct miliard korun a to nejsou peníze zdravotních pojišťoven, ale nás všech a my jsme si je zaplatili na úhradu zdravotní péče," dodal.

Ministerstvo se obhajuje tím, že vyhláška vychází z finančních možností pojišťoven, i tak prý budou muset čerpat z rezerv. Zařízení si sama mohou domluvit vyšší úhradu.

Budou chodit pacienti se stvrzenkami do pojišťoven?

ČLK zároveň vyzývá všechna zdravotnická zařízení, a to zejména soukromé lékaře, aby se bránila proti různým regulačním srážkám pojišťoven za překročení limitů za předepsané léky a indikovaná vyšetření. "Na webu je zveřejněn vzorový dopis, který mohou lékaři použít, když se budou chtít proti regulačním srážkám odvolat," sdělil iDNES.cz Kubek.

Připomněl také, že mezi soukromými lékaři stále více sílí volání po tom, aby nepodepisovali úhradové dodatky, jimiž pojišťovny stanovují podmínky a limity péče. Místo toho mají začít vybírat od pacientů peníze v hotovosti a vystavovat jim stvrzenky. S těmi by si pacienti chodili do zdravotní pojišťovny, aby jim je proplatila. "Pojišťovna je totiž ze zákona povinna zdravotní péči zajistit," připomíná Kubek.

"Je to řešení krajní, ale jsou zde smlouvy a smlouva má část týkající se cenového dodatku a to musí být dohoda a ne diktát ze strany zdravotních pojišťoven," dodává předseda ČLK.

Nemocnice na jednání také upozornily na to, že ani v případě, že jim ve vyhlášce ministerstvo platby navýší, nebudou moci zvýšit platy tak, aby lékaři neodcházeli do zahraničí. Aktuálně v akci Lékařského odborového klubu hrozí výpovědí na konci roku 3 700 z 16 000 nemocničních lékařů (více o hrozbě masivního odlivu českých lékařů čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video