Zatopené metro pluje internetem

  • 90
Praha - Voda pomalu stoupá a zaplavuje tunely metra. Každou chvíli se prolamuje další zátaras a voda z Vltavy proniká do nových a nových stanic. Tento průběh katastrofálních srpnových povodní teď mohou lidé spatřit na vlastní oči. Na internet se totiž dostala simulace celé záplavy v metru, kterou vypracovala společnost Metroprojekt. Je určena pro vyšetřování příčin záplav metra.

Ředitel firmy Jiří Pokorný je pobouřen a zakázal další šíření zprávy. „Pokud záznam někdo zneužije, budeme ho žalovat. Simulace je neveřejná a nedodělaná, zjišťujeme, jak se dostala ven,“ řekl.

Radní pro dopravu na magistrátu Radovan Šteiner je krádeží simulace překvapen, ale nepovažuje ji za velký problém.

„Dopravní podnik si zadal vypracování simulace, abychom mohli vybudovat protipovodňová opatření v metru pro více než stoletou vodu. A také ji potřebují vyšetřovatelé, aby určili, zda mohl takovému zničení metra někdo zabránit,“ řekl Šteiner.

Podle něj se zatopení metra má promítat pražským zastupitelům 29. ledna na semináři dopravního podniku. „Potom bychom to ale stejně zveřejnili. Počítám, že komise své šetření uzavře v únoru, nejpozději v březnu. Potom bychom samozřejmě celý program poskytli také veřejnosti. V současné podobě to pouze není úplně hotové.“

Údajná nedodělanost však nezpůsobí případnému divákovi žádné problémy. Nefunguje sice například ovládání posunování filmu, ale přesný obrázek zaplavování metra i s výstražně červeně blikajícími popisy okamžiků, kdy selhávaly bariéry, odpovídá skutečnosti. To potvrzuje i Šteiner.

Na levé straně obrazovky může divák průběžně sledovat zvyšující se průtok řeky, napravo pak ubíhající čas. Člověka pomalu běhá mráz po zádech, když vidí, jak je vody pořád víc a víc. Ani ne za dvě minuty už nejsou tunely bílé jako původně, ale celé modré.

Podobným způsobem jako nyní se informace o situaci v metru při povodni dostávaly na veřejnost vždy. Až poté, co někdo nějaká fakta prozradil, dopravní podnik je potvrdil. Sám nikdy podrobně veřejnost neinformoval.

CO SE DĚLO V PODZEMÍ V elektronické podobě simulace záplav, kterou někdo ukradl v Metrostavu a rozšířil po internetu,  přetéká povodňová voda 13. srpna asi v 19:30 ochrannou stěnu rozestavěné části metra trasy C a proniká do stanice Nádraží Holešovice. Tunelem se pak kolem tlakového uzávěru šíří do stanice Vltavská. V tu dobu teče městem asi 4 650 metrů krychlových vody za vteřinu. Do rána zaplňuje voda na trase i Florenc C a pokračuje dál k Hlavnímu nádraží. Protože je stanice výše položená, před 14 hodinou se před ní voda zastavuje. Po půlnoci 14. srpna proniká voda v programu simulujícím loňskou povodeň i do trasy B. Ze zatopeného Karlína natéká vrchem do stanice Invalidovna. Do 4 hodin ráno zaplavuje tunely metra se stanicemi Křižíkova a Florenc a na druhou stranu k Palmovce. Tam se zastavuje u tlakového uzávěru. Rovněž za Florencí se voda zastavuje u uzávěru. Asi ve 4 hodiny ale proniká na Palmovku otvory pro kabely a poté do 9 hodin zaplaví trasu B přes stanice Českomoravská a Vysočanská až ke Kolbenově. Ve 14 hodin, kdy Prahou protéká asi 5 300 metrů krychlových vody za vteřinu, proráží voda betonovou stěnu mezi Florencí B a Náměstím Republiky. Rychle naplňuje další část trasy B přes stanice Můstek, Národní třídu, Karlovo náměstí a Anděl. Zastavuje se okolo 20 hodiny u uzávěru před stanicí Smíchovské nádraží. Téhož dne, 14. srpna po 23. hodině, praská strop ve stanici Můstek a voda tak proniká z trasy B do zatím suché trasy A. Program ukazuje, jak voda z jedné strany zaplavuje tunel až do kolejiště stanice Muzeum A, v opačném směru zaplavuje stanice Staroměstská a Malostranská. Tunelem pokračuje dál až ke stanici Hradčanská, před kterou se 15. srpna okolo 4:30 zastavuje. Tím je simulace záplav u konce.Na internet se dostala simulace záplavy v metru, kterou vypracovala společnost Metroprojekt. Určena je pro vyšetřování příčin záplav. (20. ledna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video