Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zákaz mobilů při výuce znesnadní žákům šikanování učitelů

  • 23
Když pár syčáků ve třídě vyprovokuje učitele k nepříčetnosti, natočí si jeho nepřiměřenou reakci na mobil a zveřejní ji na internetu, v podstatě jim za to dosud nic nehrozilo. Ale od ledna má dojít i na podobné děti. Ředitelé mohou díky novému pokynu ministerstva školství zakázat mobily při výuce.

Pokyn zaměřený na šikanu vůbec poprvé definuje takzvanou kyberšikanu. Má zamezit například tomu, aby žáci zneužívali kamery na mobilních telefonech k zesměšňování učitelů.

Nejznámější případ podobného zesměšnění se stal učiteli v Jablůnce na Vsetínsku, který selhal, když po vyprovokování jednoho žáka zfackoval. Pedagog vyvázl s důtkou  jen díky tomu, že rodiče napadeného netrvali na policejním stíhání. Žáci, kteří incident natočili mobilem a zveřejnili na internetu, vyvázli bez trestu. - čtěte Učitel mlátil žáka, nahrávka napadení zajímá policii

Nový pokyn ministerstva, o němž informovala televize Nova, označuje za elektronickou šikanu i nevhodné e-maily nebo SMS. Má především dodat odvahu těm ředitelům škol, kteří se rozpakují zakázat používání mobilů při výuce. Některé školy už narazily u školní inspekce, když zabavily mobil žákovi, který porušil školní řád a mobil používal při hodině.

. Co je kyberšikana

Kyberšikana je mstivé, opakující se a nepřátelské chování, jehož cílem je ublížit oběti za použití informačních a komunikačních technologií. Může mít řadu podob, například posílání krutých, vulgárních či výhružných zpráv oběti, vytváření webových stránek, na kterých se objevují příběhy, karikatury, vtipy apod., které oběť zesměšňují a ponižují.

"Je to jeden z prvních kroků, které děláme v rámci potírání násilí na školách," řekla Klára Laurenčíková, ředitelka odboru ministerstva školství.

Vypnutí mobilu při vyučování vyžadují už delší dobu například na základní škole v Kunraticích. "Upravili jsme školní řád. Když má žák zapnutý mobil při hodině, zabavíme mu ho a oznámíme to rodičům. A zabavený mobil mu po vyučování vrátíme," popsal řešení ředitel školy Vít Beran.

Znamená to tedy, že školy doporučení ministerstva vůbec nepotřebují? To ředitel Beran popírá. "Když se pojmenují některé věci, které by se měly řešit, je to určitě dobře," míní.

čtěte

tým expertů vymyslí, jak chránit učitele před žáky s mobily

Ale novinka má i úskalí – vypnuté mobily neumožní usvědčit učitele, který žáky fyzicky trestá. Rodiče se přesto nebojí, že by se novinka obrátila proti dětem. "Pokud by násilí bylo vážné, určitě se najde někdo, kdo školní řád poruší a natočí to. Pak je to ospravedlnitelné," míní matka dvou dcer Anna Ryšavá z Prahy.

Pokud jde o možné tresty, vyhovují osloveným ředitelům škol už ty současné – tedy písemné důtky a snížené známky z chování. Vesměs odmítají požadavek některých pedagogů, aby ředitelé základních škol dostali pravomoc dočasně vyloučit žáka ze školy. "To by problém neodstranilo," soudí Vít Beran. Uvítal by však, kdyby na školách fungovali sociální pedagogové a psychologové, kteří by byli okamžitě po ruce. Problémoví žáci by tak dostali pomoc hned ve chvíli, kdy ji potřebují.

Řediteli pražské základní školy v Korunovační ulici Tomáši Komrskovi se líbí model, který viděl v Dánsku. Tamní školy dávají problémové žáky do jakési karantény. Pár dnů je učí odděleně, a to pod dohledem specialistů. "Když takový žák nemá publikum, chová se úplně jinak," řekl.

V rámci potírání násilí ve školách připravuje ministerstvo i další opatření. Možná se dočkáme i toho, že se nejvíce problémové děti budou muset podrobit vyšetření psychologa nebo psychiatra, a to i přes odpor rodičů.

Řešilo by to i případ žákyně z Prahy, která svými vulgárnostmi a sabotováním výuky terorizovala učitelku. Škola ani sociálka přes veškeré úsilí nepřišly na to, jak donutit matku, aby se přestala vyhýbat odbornému vyšetření dcery. To sice může nařídit soud, ale jen v případě, že žák ohrožuje zdraví nebo životy ostatních.

. známé případy kyberšikany

- Školák při hodině záměrně vyprovokoval ředitele školy v Železném Brodě. Učitel ho udeřil. - čtěte zde

- Na jednoho ze školáků si ve škole u Moravské Třebové zasedlo několik jeho spolužáků a scény jeho týrání si nahrávali. - čtěte zde

- Žáci dvou základních škol v Ústí nad Labem se za účasti zhruba stovky svých spolužáků porvali. Záběry rvačky zveřejnili na internetu. - čtěte zde

- Jeden z žáků v Ostravě-Porubě si nahrál pomocí mobilního telefonu, jak jeho kamarád bije boxerem tři starší žáky. - čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video