Chemikář krotící třídní živly. Nejoblíbenější učitel je ze Dvora Králové

  17:06aktualizováno  17:06
Řev, dupot a skandování. Šest finalistů ankety Zlatý Ámos se v pátek střetlo v Praze za podpory svých žáků. A byl to hukot. Z napínavého klání nakonec vyšel vítězně chemikář a přírodopisec Jan Flídr ze Dvora Králové nad Labem, který se stal třiadvacátým Zlatým Ámosem. Jeho sedmáci vyzdvihují hlavně to, že je s ním legrace.

Vítěz ankety Zlatý Ámos Jan Flídr se svými sedmáky (18. 3. 2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

Tři učitelky a tři učitelé se během pátečního odpoledne na pódiu v pražském hotelu Olšanka účastnili několika disciplín. Spolu se svou třídou sehráli divadelní scénku. A měli minutu na to, aby předvedli své didaktické schopnosti a obecenstvo něco naučili.

Fotogalerie

„Myslím, že porotu jsme si získali tím, že se nám podařilo udělat naše scénky zábavné, ale zároveň měly i dobrou myšlenku,“ řekl po vyhlášení výsledků devětadvacetiletý vítězný učitel ze ZŠ 5. května ve Dvoře Králové nad Labem.

Oblíbenost u žáků si vysvětluje tím, že se snaží činit hodiny zajímavé. „Aby to nebylo jen o tom, že si něco suše odvykládám a tím to pro mě končí. Chci, aby děti odcházely z hodiny pobavené a obohacené o nějaké vědomosti,“ vysvětlil Flídr. Do hodin si prý snaží nosit hodně rekvizit a výuku prokládá historkami z praxe. „Chci, aby i děti, které předmět tolik nebaví, si v něm našli alespoň něco zajímavého,“ prozradil.

„Je vtipný, je s ním sranda. A není tak drsný,“ dodávají žáci, proč právě jejich učitel se stal Zlatým Ámosem. Zároveň ale připouští, že občas od něj schytají i pětku. „Učí přírodopis, chemii, též vychovává ke zdraví. Krotí třídní živly,“ napsaly děti, když Flídra do ankety na konci minulého roku přihlašovaly.

„Moc si vážím toho, že soutěž jako tato učitele vyzdvihuje, protože v dnešní době povolání pedagoga není příliš bráno jako prestižní. Tato soutěž se to snaží měnit, jsem rád,“ zhodnotil Flídr, který prolomil sérii ženských vítězství v uplynulých letech.

Spravedlivá ekoložka a tanečník s yoyem

V dalších kategoriích zvítězila angličtinářka Alena Michálková z Černovic na Vysočině, která získala titul Dětský Ámos. „Ve třídě si umí zjednat pořádek bez toho, aby křičela. Chová se k nám spravedlivě a respektuje naše názory. Bere ohledy na to, že ne všichni žáci mají mozek stvořený pro angličtinu,“ popisují ji její žáci. Líbí se jim též, že chodí mladistvě oblékaná a má ekologický přístup ke světu.

Matikář a češtinářka

Již před finálovým kolem byli vybráni vítězové doprovodných kategorií pro učitele jednotlivých předmětů. Ministerstvo školství jako nejoblíbenější učitelku českého jazyka zvolilo Barboru Schneiderovou ze ZŠ a MŠ Žalany na Teplicku.

Matematickým Ámosem, kterého vybíralo ministerstvo průmyslu a obchodu, se stal Ondřej Machů z Gymnázia Christiana Dopplera v Praze.

Ámosem chemikářem je Miroslav Pražienka ze soukromé školy PORG v Praze a Ámosem fyzikářem Jaroslav Reichl ze Střední průmyslové školy sdělovací techniky.

Ámosem sympaťákem pak děti zvolily Michala Pospíšila z Přerova, který vede taneční a yoyo kroužek. „Dokáže se vcítit do studenta a pomoc mu. I přesto, že je to náš učitel se k sobě chováme jako kamarádi, ale i tak si umí zachovat respekt,“ charakterizují Pospíšila jeho žáci.

Pořadatelé letos dostali celkem 53 nominací, nejvíce návrhů od žáků přišlo z Moravy. V semifinále uspěli kromě Flídra, Michálkové a Pospíšila ještě Lenka Fréharová ze ZŠ B. Němcové v Zábřehu, Ivo Hasala ze ZŠ a Gymnázia Vítkov a Zuzana Štočková ze ZŠ Praha-Vinoř.

„V současné době je kantorské povolání vůbec nejvíc stresující. Mají stresující situaci ve třídách, stresující rodiče, často ne dost silné zázemí ve svých ředitelnách,“ domnívá se předseda poroty, psychiatr Jan Cimický. A pochválil všech šest finalistů. „Dokázali v této složité situaci udělat takové podmínky, že nejen že je děti respektují, mají je rádi, ale že je nominovaly do této ankety, a že je budou podporovat,“ řekl.

Titul Zlatý Ámos tři roky za sebou získaly ženy. Loni zvítězila Hana Pacíková ze střední a vyšší odborné policejní školy v Holešově. Stala se také Dětským Ámosem díky hodnocení dětské poroty.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz