Loupež v ČSOB před soudem

Loupež v ČSOB před soudem - Hlavní líčení s muži, kteří si podle obžaloby loni uloupili z banky zhruba deset milionů korun. (13. června 2005) | foto: Petr Novotný, MF DNES

Vykrást banku nebylo složité, tvrdí lupiči

  • 11
Dva muži vykradli banku na Žižkově, ve které pracoval otec jednoho z nich. Předem uvnitř skryli desítky kilogramů nářadí včetně autogenu, upilovali i mříže, aby měli nouzovou únikovou cestu. Přípravy na přepadení zněly jako scénář k akčnímu filmu, nakonec však oba stanuli před soudem.

Dvojice ozbrojených maskovaných lupičů si loni v květnu po pečlivých přípravách odnesla z pobočky ČSOB v Prokopově ulici peníze v různé měně v hodnotě přes devět milionů korun.

Nemuseli ani použít autogen, kterým byli přichystáni rozřezat trezor. Loupež se odehrála v noci, v tichosti. Z peněz se však dlouho neradovali, policisté je zadrželi po krátkém sledování. Spolu se zadrženými muži v pondělí usedl na lavici obžalovaných i otec jednoho z lupičů, který v bance pracoval jako člen bezpečnostní agentury – ten vinu popírá.

Případ se začal projednávat v pondělí u městského soudu ve Spálené ulici pod názvem Bohumil Šafařík mladší a spol.

Dnem D byl 13. květen loňského roku. Vlastně spíš nocí N – akce se odehrála v noci na 14. května.

Před vlastním přepadením čekali podle výpovědí Šafařík mladší a Staneček schovaní devět hodin ve vnitřních prostorách banky, v suterénu, kam se dostali zcela nepozorovaně díky kopiím klíčů. Do jedné ze skříní už o den dříve ukryli záložní autogen, rozbrusku na mříže, pákové štípací kleště, palice a další nářadí o celkové hmotnosti padesát až osmdesát kilogramů.

Čekali, až jediný noční člen ostrahy vyprovodí uklízečku. Akce mohla po třiadvacáté hodině začít. Každý byl ozbrojen jednou nelegálně drženou pistolí.

Člen ostrahy vinu popírá
Bohumil Šafařík mladší, sedmadvacetiletý muž se sportovní postavou, byl mozkem celé akce. V pondělí před soudem vypovídal rychle, energicky a ani soudkyně se mnohdy neubránila úsměvu. Na co ukradli i počítačku peněz v hodnotě šedesáti tisíc? "No, mám vám lhát? Abysme si to pak spočítali," odpovídal na všechno obdobně věcně.

Oproti němu druhý člen lupičské dvojice, jedenatřicetiletý Slovák Karol Staneček, působil zlomeným dojmem. Mluvil pomalu a potichu. Měl finanční problémy, dlužil miliony, a protože byl pod nátlakem, šel podle svých slov do této akce.

Třetím obžalovaným je Bohumil Šafařík starší, jedenašedesátiletý otec prvního z lupičů, který popírá jakoukoliv účast na přípravách přepadení. Jeho slova potvrzuje syn i Karol Staneček.

Bývalý člen ostrahy však připustil, že mu při nemoci Bohouš pomáhal a chodil za ním v noci do banky na návštěvy. O ulici dál bydlel u své přítelkyně a měl to sem blízko. K přepadení banky se syn člena místní ochranky rozhodl údajně poté, kdy mu kamarád Staneček oznámil, že jedné firmě dluží zhruba tři miliony korun a musí je rychle splatit.

Šafařík mimo jiné i díky informacím z počítače svého otce zjistil potřebné podrobnosti k uskutečnění plánu. "Viděl jsem tam příležitost, ta banka téměř neměla zabezpečení. Přišlo mi to bezpečnější, než třeba vykrást byt," řekl Šafařík před soudem s tím, že měl vymyšlené tři nebo čtyři varianty. Na 13. května čin naplánoval kvůli tomu, že tam otec nebude. Nechtěl, aby ho poznal.

Hlídač prozradil kódy
Při noční loupeži musela dvojice ozbrojených mužů v kuklách spoutat jediného člena ostrahy, do bankomatu i do trezoru se však údajně dostali lehce. Našli totiž klíče i kódy v zásuvce stolku jedné z pracovnic banky. Chybějící kódy a hesla jim pak prozradil spoutaný hlídač.

Šafařík mladší se přitom prý podivoval. "Šli jsme hlavně po bankomatu, ale ta banka nebyla vůbec zajištěná. Mně pak přišlo hloupé nevzít ty peníze," doplnil.

Škoda za devět milionů
Z bankomatu se povedlo "vybrat" téměř 940 tisíc korun. Poté Šafařík přeřezal mříže k trezorové místnosti. Tam ho čekalo mimo jiné patnáct tisíc amerických dolarů, přes pět set liber či deset kanadských dolarů – v celkové hodnotě přes osm milionů sto tisíc korun. Staneček měl za úkol hlídat, kdyby zvonil telefon, zda je vše v pořádku. Na papírku měl napsané potřebné instrukce, co případně říct.

Nakonec ani nemuseli využít náhradní "útěkovou variantu", tedy už dříve přepilované mříže nouzového východu. Přesto banku opustili narychlo, všimli si totiž venku podezřelého auta se dvěma muži. Oproti plánu na místě nechali všechno nářadí a podlahu nechali zaplavit vodou z roztočených kohoutků, aby zlikvidovali pachové stopy. Ani to jim nepomohlo, krátce po činu byli zadrženi.

Na lítost bude dost času
A proč Šafařík sehnal zbraně, když v plánu podle výpovědí nepočítali s jejich použitím? "Už jste viděli lupiče, který byl šel do banky bez pistole?" vysvětlil prostě důvod ozbrojení. Soud by měl vynést verdikt už dnes, trest se může pohybovat ve výši deseti až patnácti let vězení.

Šafařík mladší přiznal, že využil otcovy pozice v bance. "On o tom ale nevěděl. Lituji toho, že jsem do svých problémů zatáhl rodinu a tátu. Musím se omluvit také Stanečkovi i tomu hlídači. Na litování sebe sama budu mít dost času, pokud se nemýlím," dodal obviněný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video