Vstup jen v oděvu bez kapes. Tiskárnu maturitních testů střeží jako Pentagon

  7:32aktualizováno  7:32
Dát si ruce do kapes, telefonovat nebo si během pauzy přečíst e-mail, to vše je v přísně střežené tiskárně v Praze zakázané. Právě tu odstartoval tisk maturitních testů. Zaměstnanci musí mít oblečení bez kapes, sledují je kamery a testy se tisknou bezkontaktně, aby si je nikdo nemohl prohlížet.

Jedno patro v budově v pražských Holešovicích je od pondělí střeženější než ta ostatní. Jen tak někdo se sem nemá šanci dostat a už vůbec ne si odsud něco odnést. Tisknou se tu totiž testy pro státní maturitu, které se na jaře dostanou premiérově do rukou studentů čtvrtých ročníků.

STÁTNÍ MATURITA

Na jaře roku 2011 budou studenti poprvé povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit zkoušku z dalších předmětů, jako je biologie nebo fyzika. Zkouška bude mít dvě části - kromě společné (státní) ještě profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama. Navíc bude mít dva stupně obtížnosti. Maturitní testy má do škol rozvážet auty firma se zkušenostmi s distribucí v bezpečnostním režimu. Potrvá to několik dní (viz Utajení státních maturit počítá s hromadou pečetí i bombou ve škole).

Každé ráno v šest dorazí do tiskárny pět zaměstnanců, kteří musí odevzdat mobily, na ruce nesmí mít nikdo z nich hodinky, pracovat mohou jen v oděvu bez kapes.

S sebou si berou jen jídlo, popřípadě léky, a se světem se opět spojí až poté, co jim skončí směna. Ve dvě je střídá druhá směna, která pokračuje v tisku testů do desíti.

Při práci je neustále snímá šestatřicet kamer. Počítače tu jsou, ale bez internetu. "Jsme odříznutí od světa, máme tady pouze vlastní server, který není zapojen na nějaký vnější komunikační kanál, na další sítě," vysvětluje mi při prohlídce tiskárny Pavlína Kottová, která má tisk testů na starosti.

A bezpečnostní režim tu bude platit až do 20. května, kdy se vytiskne poslední maturitní test. Státní maturita čeká téměř 106 tisíc studentů z více než 1 270 škol. Pro každou školu se tu musí vytisknout dvě sady testů - ostrá a záložní.

"Po 20. květnu se začnou testy rozvážet do škol," upřesňuje Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které zajišťuje přípravu státních maturit. Písemné testy čekají maturanty mezi 30. květnem a 7. červnem.

Testy se tisknou na čtyřech tiskárnách. Na dvou balicích linkách se pak jednotlivé sady bezkontaktně zabalí. Cermat si nechal zařízení za 62 milionů vyrobit na klíč, tvrdí, že jinde ve světě takové není.

Kromě klasických tiskáren je tu i jedna speciální na Braillova písmo a také tiskárna, kde se testy tisknou ve větším rozlišení - místo na A4 na A3 - pro studenty, kteří mají zrakové postižení.

Každý maturitní balík má čárový kód

Na konci vycházejí z linky různě velké balíčky v plastové fólii. "Sada je vždy pro jednu učebnu, kde může sedět maximálně sedmnáct žáků," upřesňuje Kottová. V jedné sadě je tedy třeba matematika ve vyšší úrovni (maturanti měli možnost vybrat si základní, nebo obtížnější verzi).

Na vrchní straně každého balíku je uvedený název školy a učebny, kam mají testy doputovat, i jméno konkrétního žáka. "Testy jsou personifikované, na každém z nich je IP žáka," potvrdila Kottová.

Lehčí verzi maturity volí 86% studentů

Jako druhý předmět vítězí cizí jazyk nad matematikou

Jednotlivé balíky s testy z českého jazyka, matematiky, angličtiny, chemie či dějepisu (podle toho, co si studenti navolili) putují do školy v jedné velké modré přepravce. Úkolem zaměstnanců tiskárny je, aby v každé přepravce byly komplet všechny testy.

Aby měli jistotu, že na něco nezapomněli, každá zabalená sada testů má čárový kód. Zaměstnanec čárové kódy načítá a v okamžiku, kdy má v přepravce všechny sady pro jednu školu, vyjede mu z tiskárny štítek. Přepravka pak může být uzavřena a štítkem se přelepí.

Právo balíky otevřít má pouze učitel, a to před zraky studentů těsně před tím, než se pustí do vyplňování. Do té doby nesmí testy nikdo vidět.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Máme dost lidí, ani oni nebudou poslušní, vzkázal Babišovi Šmarda

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Kandidát ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda se ohradil proti kritice premiéra Andreje Babiše, který ho už...

Dress code ve vedru tolik neplatí, šortky už mohou obléknout i v bankách

ilustrační snímek

Hlavně pohodlí. Už ani velké firmy nebo banky v Česku nelpí ve vedru na kravatě, povoleny jsou leckde i šortky. Ženy...

Babiš nepřesvědčil Hamáčka, aby přinesl jiné jméno místo Šmardy

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček dorazili do Lán na setkání s...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřesvědčil šéfa ČSSD Jana Hamáčka, aby mu přinesl jiné jméno kandidáta na post...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz