Vracení lahví je loterie

Olomouc - Chcete si zahrát jednoduchou loterii? Nemusíte mít los, stačí sirup. Vabank hrajete, když koupíte sirup nebo minerálku ve skleněných lahvích. Nikdy se totiž neví jistě, jestli bude možné vyprázdněnou sklenici obchodníkům vrátit. Za naprosto stejnou láhev jeden obchodník vyžaduje zálohu, a jiný ne.

"Dřív to bylo jasné. Někteří obchodníci měli dokonce vystavené tvary lahví, které se vracejí. Dnes je v tom zmatek," říká Jiřina Koukolová z Hnutí Duha, které provedlo průzkum v českých obchodech.

Právě ekologové upozorňují na to, že nelze rozpoznat, která láhev je vratná, a která ne. Láhve jsou stejné a označení typu chybí i na etiketě. Norma, která je požaduje označit, není závazná.

"Nedávno jsem vyhodil do popelnice celou tašku lahví od vína. Manželka mě pak pěkně sjela, protože byly vratné. Jak jsem to měl poznat?" přiznává zkušenost Pavel Vala z Olomouce.

Ekologové zjistili, že tuzemští výrobci plní například sirupy jednou do vratných, a jednou do nevratných lahví anebo používají stejné láhve jednou jako vratné, a podruhé je lidé v prodejnách vracejí marně.

"Například Best Opava začal používat půllitrové vratné limonádové láhve i na sirupy, ale jako nevratné. Výrobci se snaží vyjít vstříc hypermarketům, které nechtějí láhve vykupovat, " míní Ivo Kropáček z Hnutí Duha. Takový chaos podle něj může vést k tomu, že lidé přestanou vratné láhve kupovat. Nevratné PET láhve škodí životnímu prostředí, ale také zatěžují peněženky zákazníků.

Návrh zákona o obalech, který včera projednávala a schválila vláda, vyžaduje, aby vratné obaly byly označeny. Podle ekologů však neřeší jejich záměnu. "Vratné obaly budou moci být prodávány dál jako nevratné," tvrdí Kropáček. Ekologové chtějí, aby zákon takový omyl vyloučil.

Senátorka Jitka Seitlová (ODA) potvrzuje, že návrh zákona je nedokonalý. "Je v něm jen to, co bylo nezbytně nutné, aby byla naše legislativa sladěna s EU," míní Seitlová, které vadí, že vratné obaly budou mít sice v budoucnu nálepku, ale jejich výrobci nebudou daňově zvýhodněni.

Nový obalový zákon však měl podle ekologů především odstranit nynější znevýhodnění vratných lahví a nařídit výrobcům a obchodníkům recyklovat nebo znovu používat v roce 2005 polovinu plastových obalů a o tři roky později už čtyři pětiny.

Tím by se podmínky pro vratné a nevratné láhve srovnaly. "Takové opatření v zákoně chybí. Vychází vstříc výrobcům nevratných lahví a odpovědnost za odpady přenáší na zákazníky, obce a daňové poplatníky," tvrdí ekologové.

Požadavky ekologů dosud podpořilo 24 tisíc lidí, kteří podepsali petici za záchranu vratných lahví, ale také 400 obcí. Například Olomouc, Český Krumlov, Ústí nad Labem nebo 12 pražských obvodů.

"Přestože bude zákon, my spotřebitelé budeme dál platit obal dvakrát. Jednou, když jej koupíme, a podruhé za jeho likvidaci," potvrzuje Seitlová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video