Vichr bičoval zemi, řeky se rozlévají

  14:59aktualizováno  14:59
Změny počasí přinášejí první komplikace. Celníci zhruba na hodinu uzavřeli kvůli silnému větru a sněžení přechod v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Neprůjezdné jsou některé silnice, které zaplavily rozvodněné řeky na východě a jihu republiky. Vzestup hladin by ale mohlo zastavit ochlazení přicházející se studenou frontou. Tu doprovází vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti vichřice.

"Chumelí, silnice k přechodu je prohrnutá, posolená. Fouká však silný vítr, mohou se tvořit sněhové jazyky. Řidiči kamionů se zimní výbavou by však neměli mít problémy," popisoval situaci odpoledne vedoucí směny pohraniční policie v Hoře Svatého Šebestiána. Čekací doba se tu protáhla zhruba na šest hodin.

Vichřice vtrhla i do nížin
Přicházející studenou frontu doprovází silný vítr. Meteorologové například ze Sněžky hlásí vichr, který v nárazech překračuje rychlost 30 metrů za sekundu.

Podle měření vítr zesílil na Milešovce na Litoměřicku, která hlásí nárazy větru 26 metrů za sekundu, oproti dopoledním dvaceti.

"V nížinách vítr dosahuje v nárazech rychlosti kolem 20 metrů za sekundu, ojediněle i šestadvacet," řekla iDNES Jana Bílová z Českého hydrometeorologického ústavu. Dodala, že právě nárazový vítr 26 metrů za sekundu například zaznamenala stanice v jihočeském Temelíně.

Meteorologové připomínají, že vítr už při rychlosti 20 metrů za sekundu může způsobovat menší škody na stavbách, například strhává tašky ze střech.

Podle odborníků bude ještě odpoledne přes Česko přecházet slabší studená fronta s možnými nárazy větru. Večer a v noci by ale měl vítr slábnout.

Za frontou se mohou od míst nad 600 metrů nad mořem vyskytovat silné sněhové přeháňky. "Ojediněle očekáváme i sněhové bouřky," doplnila meteoroložka. Kvůli silnému větru a sněžení se budou podle odborníků tvořit sněhové jazyky.

Vítr

Meteorologové rozdělují vítr podle Baufortovy stupnice, která má celkem 12 stupňů, mimo jiné na: vichřici - vítr od rychlosti 21 metrů za sekundu, vítr s průměrnou rychlostí 17 metrů za sekundu nazývají bouřlivým, prudký vítr začíná foukat při rychlosti od 14 metrů za sekundu a silný vítr začíná na 11 metrech za sekundu.

Nejchladnější má být víkend
Studená fronta přichází od západu. V Praze před polednem připravila lidem překvapení v podobě přeháňky, která nejprve vypadala jako letní průtrž mračen, později přešla v déšť se sněhem. 

Od začátku týdne se teploty na většině území pohybovaly vysoko nad nulou - odpoledne bylo nejtepleji v Praze a Doksanech na Litoměřicku, kde rtuť teploměru vyšplhala k devíti stupňům. Rychle se však ochlazuje, v Doksanech například během hodiny klesla teplota na čtyři stupně.

Nejchladnější z celého týdne má být podle předpovědí víkend. Při vyjasnění by minimální noční teploty mohly klesnout až na minus devět až minus čtrnáct stupňů Celsia.

Přes den má být nejméně dva stupně pod nulou. Mrazivé počasí vydrží určitě do pondělí a pak se začne znovu oteplovat.

Dopravní zpravodajství

Předpověď počasí

Deště a tání zvedají hladiny řek
Kvůli vydatném dešti a tání sněhu se zvedly hladiny prakticky ve všech vodních tocích v povodí horního a středního Labe na východě Čech.

Obzvlášť rychlý vzestup hladiny má za sebou řeka Loučná na svém horním toku, kde po ránu platil nejvyšší povodňový stupeň, ohrožení. "Hladina Loučné už zvolna klesá," řekl vedoucí královéhradeckého dispečinku Povodí Labe Karel Dostál. 

V poledne platil střední povodňový stupeň, pohotovost, na Loučné v Cerekvici na Svitavsku. Pohotovost byla také na řece Bystřici v obci Rohoznice na Jičínsku. Tam však hladina stále stoupá.

Nejnižšího stupně povodňové aktivity, bdělosti, dosáhla hladina Tiché Orlice v Malé Čermné na Rychnovsku a ještě stoupá. Na vzestupu je i Cidlina v Novém Bydžově na Královéhradecku. První povodňový stupeň v poledne platil i na Loučné v Dašicích na Pardubicku a v Litomyšli na Svitavsku.

Dosažení nejnižšího povodňového stupně vodohospodáři očekávají ještě na Stěnavě, Metuji, Dědině, Bělé, Kněžně, Třebovce, Doubravě a Mrlině. Ojediněle může být podle Dostála dosažen i střední povodňový stupeň.

Všechny významné přehradní nádrže mají podle něho dostatek kapacity, aby nynější vzestupy bez problémů zachytily. 

Na jihu Čech dosáhla prvního povodňového stupně hladina Nežárky v Lásenici na Jindřichohradecku. Na stejný stupeň by mohla vystoupit i Lužnice v Bechyni na Táborsku. "Vzestupy hladin budou jen dočasné," řekli hydrometeorlogové.

Rozvodněné řeky zalévají silnice
"Na Náchodsku mezi Jaroměří a Kuksem přetéká voda z Labe na třech místech přes silnici z Dvora Králové do Hradce Králové. Je tam deset až patnáct centimetrů vody a proto se tam musí projíždět velmi opatrně," varuje řidiče agentura ABA. 

Na Rychnovsku jsou podle ABA zaplavené silnice III. třídy v Rašovicích a v Kvasinách. Pod vodou se ocitla také silnice na Orlickoústecku  mezi Lanškrounem, Žichlínkem a Rychnovem na Moravě. Voda zastavila provoz také na Šumpersku, a to na silnici mezi Rájcem a Leštinou.

Dopravní omezení kvůli velké vodě platí i na silnici I/33 Hradec Králové - Jaroměř mezi obcemi Trotina - Holohlavy. "Policie žádá řidiče, aby respektovali pokyny pracovníků, kteří usměrňují provoz. Omezení potrvá do středečních dopoledních hodin," píše ABA.

Voda z tajícího sněhu stéká z pole poblíž Olomouce, 28. ledna 2003

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Poslanci navrhli vyznamenat generála Pavla, protestovali Klaus i Foldyna

Armádní generál Petr Pavel v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Prezident Miloš Zeman by měl podle Sněmovny vyznamenat propůjčením Řádu Bílého lva generála Petra Pavla, bývalého...

O eObčanky je zájem. Za necelý rok jich úřady vydaly přes milion

Ilustrační snímek

Ministerstvo vnitra vydalo od loňského července 1,1 milionu občanských průkazů s čipem, takzvancýh eObčanek. Třetina...

Čaputová pozvala Zemana na Slovensko, ten ocenil podporu Českému domu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s Milošem Zemanem

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pozvala svého českého protějška Miloše Zemana na Slovensko. Řekla to na...

Najdete na iDNES.cz