Lukáš Visingr | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pozitiva války. Zbrojení hodně pomáhá ekonomice, čísla jsou jasná, říká analytik

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jaký je rozdíl mezi válčením lidí a zvířat a k čemu může být užitečný ozbrojený konflikt? Jak se dá vydělat na zbrojení i válce a jak vojenské konflikty urychlují vývoj technologií pro civilisty? Kde se dnes osvědčují podvozky Tatra, co to je dělostřelecký Uber a proč musí spojenci na Ukrajině krotit polskou armádu? Netradiční pohled za každodenní zpravodajství z válečného bojiště přináší vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Možná jste se také setkal s názorem, že válka na Ukrajině pozitivně urychluje reformy Evropské unie. Jak to vnímáte?
Takovéhle velké, drtivé a ničivé události obecně – ať už je to válka, nebo pandemie – vytvářejí nové podmínky. Velice často však přitom jen urychlují probíhající trendy, což může platit i v tomhle případě. To, že se Evropská unie po tomto konfliktu změní, je skoro jasné. Jakým způsobem se změní, to se teď ovšem nedá předpovídat. Nejčastěji se mluví o tom, že by v rámci EU rozhodovala kvalifikovaná většina a nikoliv jednomyslnost, ale i tohle musí být paradoxně schváleno jednomyslně.

Moderní počítače se z velké části zrodily díky tomu, že se Britové snažili dešifrovat Enigmu. Na raketové motory a letecké technologie světové války navázala válka studená, a díky ní využíváme některé technologie dodnes.

Lukáš Visingr

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video