Utajení státních maturit počítá s hromadou pečetí i bombou ve škole

  5:02aktualizováno  5:02
Státní maturity budou znamenat mimo jiné toto: vytisknout 370 tisíc testů s dvanácti miliony úloh pro 110 tisíc studentů a rozvézt je do 1 500 škol. Před hodinou H se k zadání nesmí dostat nikdo nepovolaný. V rozvozu nevidí organizátoři takový problém, jako třeba s utajením ve škole. Nebo s ohlášenou bombou.

Cermat je také připraven na různé typy incidentů, a to jak lokální, tak celoplošné. Připravené má záložné sady testů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Maturitní testy má do škol rozvážet auty firma se zkušenostmi s distribucí v bezpečnostním režimu. Potrvá to několik dní (o výběrovém řízení na rozvoz testů za 58 milionů čtěte zde).

"Distribuční model počítá s tím, že interní zaměstnanec Cermatu během přepravy ‘nespustí z přepravovaných kontejnerů oči’," upřesňuje Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat), které státní maturity připravuje.

státní maturity

* Státní maturity mají odstartovat v květnu 2011. Opět se ale množí kritické hlasy. Ani tentokrát tak není jisté, zda zákonodárci maturity neodloží (viz Senátor chce zrušit státní maturity, na pomoc si bere antimonopolní úřad)

* Státní maturita má mít dvě části - společnou, neboli státní, a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama.
Společná část bude písemná a ústní a studenti si budou moct vybrat ze dvou stupňů obtížnosti.

* Náklady na přípravu SM se vyšplhaly od roku 2000 na 627 milionů. Roční náklady budou 250 milionů.

Balíky s testy převezme od zaměstnance Cermatu ředitel školy. Od toho okamžiku bude za testy zodpovědný on. Cermat přiznává, že nejslabším místem jsou právě školy. Proto dostanou doporučení, jak zajistit bezpečnost a ochranu testů do doby, než je rozdají maturantům.

Školy mají povinnost na několik dní uschovat maturitní zadání, která budou všechna v jednom zapečetěném bezpečnostním kontejneru. V něm bude navíc každá sada testů zatavená do igelitové fólie.

"Po otevření zapečetěného bezpečnostního kontejneru s těmito ‘baleními’ předá maturitní komisař patnáct minut před konáním zkoušky proti podpisu zadání pro příslušné učebny zadavatelům zkoušek. Ti balíček otevřou až v učebně v okamžiku, kdy bude učebna uzavřena," doplňuje Zelený.

Podle Cermatu je rozvoz testů auty nejbezpečnější variantou. Zároveň je podle Zeleného také o 10 až 12 milionů levnější, než kdyby se testy posílaly do škol například přes datové schránky na adresu všech maturujících studentů (což navrhovalo ministerstvo vnitra) a tiskly se na malých tiskárnách z počítačů přímo ve škole (viz box o rizicích na konci článku).

Bomba ve škole

Cermat je také připraven na různé typy incidentů, a to jak lokální, tak celoplošné. Jako příklad uvádí Zelený "bombu ve škole". Tedy že někdo zavolá do školy a oznámí, že je v ní nálož, což si vyžádá evakuaci studentů.

"Pokud k tomu dojde, nebude se tam testovat v řádném termínu a musí se použít záložní sada testů, která se bude nacházet v blízkosti školy," uvedl Zelený s tím, že všechny procesy - výroba a distribuce testů či vyhodnocování výsledků - mají svá záložní řešení.

V bezpečnostním režimu se písemné maturitní otázky i vymýšlejí, sestavují a tisknou. Naostro se bude tisknout bezkontaktně, testy zabalí automat ve speciálním centru v pražských Holešovicích. Tím se téměř vyloučí kontakt zadání s člověkem. A když už se u tisku někdo objeví, nasnímají ho bezpečnostní kamery.

Proč netisknout ve škole

Pavel Zelený popsal riziko úniku zadání při tisku testů ze školních počítačů

"K úniku zadání zkoušek si dovolím následující modelový příklad:

1. Aby bylo možné vyrobit a zkompletovat zadání na největší škole, je třeba zadání uvolnit nejméně 2 hodiny před zahájením zkoušek; na výrobě zadání se musejí podílet nejméně 2 osoby.

2. Předpokládejme zlý nebo obchodní úmysl a dostatečně připravený plán s podporou výkonných mobilních technologií a dobrou proorganizovaností.

Pomocí fotoaparátu nebo mobilního telefonu lze do 3 minut zdokumentovat zadání a rozeslat jej týmu 10 až 15 připravených a dobře organizovaných expertů.

3. Experti jsou při dobře organizované dělbě práce s to test vyřešit do 5 až 7 minut.

4. Během několika minut jsou výsledky testu distribuovány do mobilních telefonů tisíců či desetitisíců registrovaných maturantů.

Nemáte sebemenší šanci tomu zabránit. I kdyby se podařilo oslovit tímto jen 10 tisíc maturantů, při ceně 500 Kč na jednoho registrovaného maturanta za tuto službu, je zisk z takové akce nejméně 4 miliony Kč."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

ČSSD trvá na Šmardovi. Pokud do 1. srpna nebude jmenován, koalice asi končí

Vedení ČSSD po jednání předsednictva strany.

Předsednictvo ČSSD trvá na tom, že místopředseda strany Michal Šmarda je kandidátem do vlády na post ministra kultury....

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Najdete na iDNES.cz