Lidovec Jiří Čunek poté, co ani napodruhé nebyl zvolen do vedení Senátu.

Lidovec Jiří Čunek poté, co ani napodruhé nebyl zvolen do vedení Senátu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Čunek neprošel v tajné volbě do funkce místopředsedy Senátu

  • 134
Lidovec Jiří Čunek neprošel v tajné volbě místopředsedů Senátu. V první volbě dostal bývalý šéf KDU-ČSL, který čelil korupční aféře, jen 29 hlasů ze 77, napodruhé jen o dva hlasy víc. Předsedou Senátu se stal znovu Milan Štěch z ČSSD. Místopředsedy Alena Gajdůšková a Zdeněk Škromach z ČSSD a Přemysl Sobotka z ODS.

Schůze Senátu v novém složení začala tím, že Tomio Okamura jako nejmladší přečetl slib za nově zvolené senátory.

Štěch neměl při volbě předsedy soupeře a byl zvolen hladce 74 hlasy. Škromacha pak místopředsedou zvolilo 68 senátorů, Gajdůšková dostala 67 a Přemysl Sobotka 66 hlasů. Čunek nadvakrát neprošel. "Volba tím končí a musí být vyhlášena nová. Ta už se ale nebude konat dnes," řekl iDNES.cz předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko z ODS.

"Nečekal jsem to, to přiznávám," reagoval na své nezvolení Čunek. Se svými kolegy ze senátního klubu se poradí, zda se na další schůzi pokusí znovu kandidovat.

Sociální demokraté dali už předem najevo, že mají s Čunkem velký problém. "Není jednotný názor na pana Čunka, výhrady na jednání klubu vzneseny byly," řekl iDNES.cz už před volbou šéf senátorů ČSSD Petr Vícha. Sociální demokraté dostali volné hlasování a při tajném hlasování Čunka odmítli.

Čunek sedí vedle Wagnerové. "Nepokousala mě," liboval si

Bývalého šéfa své strany na místopředsedu Senátu navrhli lidovci, kteří spolu s nestraníky vytvořili Klub pro obnovu demokracie. Když to udělali, opustila klub bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která se do Senátu dostala s podporou zelených v Brně (proč jí vadili Čunek a Okamura, čtěte zde).

Právě vedle Wagnerové má teď Čunek podle schváleného zasedacího pořádku v Senátu sedět. "Kdyby to bylo jen na mně, jiné místo bych si nevybral. Seděl jsem vedle paní Wagnerové a ani jednou mě nepokousala," řekl novinářům Čunek.

Senát později potvrdil, že sociální demokracie povede sedm z devíti výborů Senátu, ODS uhájila jen jeden výbor a klub KDU-ČSL a nezávislých bude mít také jeden.

Posílení ČSSD hraje roli při obsazování Ústavního soudu

Sociální demokraté mají po podzimních volbách v Senátu 46 z 81 křesel, nic v této parlamentní komoře se tak neodehraje bez jejich souhlasu. Pro vládu Petra Nečase je to ale zatím jen malá komplikace, fakticky to totiž znamená pomalejší přijímání zákonů, které prosazuje vláda. Senát může zákony vracet, ale Sněmovna, pokud si v ní koalice i s pomocí nezařazených poslanců udrží převahu, může Senát přehlasovat. S výjimkou změn Ústavy a volebních zákonů.

To, že ČSSD v Senátu posílila, ale význam přece jen může mít. V Ústavním soudu stále zůstávají neobsazena dvě místa a příští rok končí dalších šest ústavních soudců. Návrhy dává prezident, ale schválit je musí senátoři. A ČSSD už nyní avizuje, že se k Ústavnímu soudu obrátí například kvůli církevním restitucím.

Sociální demokraté také ve středu oznámili, že znovu zkusí v Senátu předložit zákon o majetkových přiznáních, které strana prosazuje už od vlády bývalého premiéra Miloše Zemana, tedy od roku 1998.

Přiznání k majetku by se podle ČSSD dávalo při pořízení majetku nad 20 milionů korun. A kdo by neprokázal původ příjmu, platil by podle jejich návrhu sankční daň 76 procent. Pravice ovšem s takovou podobou majetkových přiznání nesouhlasí, a tak je ČSSD při současném složení Sněmovny neprosadí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video