Cizinky nechtějí platit za trable s porody, ÚS část zákona zrušit odmítl

  11:47aktualizováno  11:47
Ústavní soud ve středu odmítl změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění s tím, že jeho ustanovení nejsou diskriminační vůči cizincům. Problematikou se zaobíral na základě případů dvou Ukrajinek, které v Česku delší čas pracovaly a mají zaplatit péči související s porodem.
Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek) | foto: Monika TomáškováMF DNES

Jedna z Ukrajinek byla v tuzemsku zaměstnaná od roku 2008. Když jí o pět let později skončilo pracovní povolení a tím pádem i pracovní poměr, byla zrovna kvůli rizikovému těhotenství na neschopence.

Poté, co o dva měsíce později porodila, neměla v Česku trvalý pobyt, pouze povolení k dlouhodobému pobytu. Nemocnice proto po ní náklady spojené s porodem začala vymáhat, protože podle rozhodnutí VZP se tou dobou už neúčastnila veřejného pojištění. Žena se proto začala bránit u soudu.

Podobný problém řeší i druhá z Ukrajinek, po níž Ústav pro péči o matku a dítě vymáhá skoro 700 tisíc za lékařskou péči a hospitalizaci jejího novorozeného syna. Ačkoli se žena tou dobou jako zaměstnaná účastnila systému veřejného zdravotního pojištění, její syn během hospitalizace nikoli. Žena se zavázala péči zaplatit, když hrozilo úmrtí dítěte.

Ochranu zdraví a bezplatnou péči nelze zaměňovat

Protože Městský soud v Praze a Obvodní soud pro Prahu 6, které případy řeší, dospěly k závěru, že použití příslušných paragrafů zákona o veřejném zdravotním pojištění může být vůči některým cizincům a jejich dětem pobývajícím v Česku diskriminační, obrátily se na Ústavní soud.

Napadená ustanovení stanovují, že účastníkem veřejného zdravotního pojištění je v tuzemsku český občan, člověk s trvalým pobytem na území České republiky, nebo člověk bez trvalého pobytu, pokud je zaměstnaný u českého zaměstnavatele. Udávají také podmínky vzniku a zániku účasti na něm. Návrh na jejich zrušení však Ústavní soud zamítl.

„Ústavní soud shledal, že neexistuje žádné ústavně zaručené právo, které by zajišťovalo bezplatnou zdravotní péči i dalším osobám,“ uvedl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Podle něj je potřeba odlišovat ústavní záruku práva na ochranu zdraví, které náleží každému, od práva na bezplatnou zdravotní péči, které náleží výslovně českým občanům. „Zákonodárce zde jde nad rámec, protože právo přiznává i všem s trvalým pobytem i pracovníkům zaměstnavatelů, kteří tu mají sídlo či trvalý pobyt,“ upozornil soudce zpravodaj.

Rozlišování závazků státu ze sociálních práv vůči různým skupinám obyvatelstva podle kritéria těsnosti vazby osoby ke konkrétnímu státu není podle nálezu Ústavního soudu neobvyklé či dokonce podezřelé. Systémy sociálního zabezpečení podle něj mají „výsostný teritoriální charakter“.

„Naprosto souhlasím s verdiktem. Nelze otevřít bránu pro zneužívání českého veřejného zdravotního pojištění cizinci,“ uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík na Twitteru.

Případy musí znovu řešit pražské soudy

Návrhy obecných soudů na zrušení paragrafů neargumentovaly tím, že by v zákoně bylo něco špatně, ale že by tam měly být doplněny další skupin osob. „Vymezení osobního rozsahu zdravotního pojištění je politická otázka. Ústavní soud není ten, který by měl autoritativně rozhodovat, kam dále má jít zákonodárce nad rámec minimálního standardu,“ dodal.

Doplnil také, že Ústavní soud nemohl řešit přímo tyto dva konkrétní případy, protože se případ týkal takzvané kontroly norem. Upozornil však na možnost využít komerčního pojištění. Sedm z patnácti ústavních soudců vyjádřilo odlišné stanovisko, protože s nálezem nesouhlasili.

Pražské soudy nyní musí případy řešit znovu. Ústavní soud v této souvislosti poukázal na loňský nález Nejvyššího soudu, který by v řízeních mohly zohlednit. Tento verdikt by prý teoreticky mohl umožnit justici, aby zmírnila přílišnou tvrdost zákona v podobných situacích.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz