U plzeňské synagogy se sešly stovky lidí, neonacisté ne

  10:14aktualizováno  17:22
Neonacisté vzdali zakázaný pochod Plzní. Stovky lidí ale kolem 14. hodiny přišly na pietu u Velké synagogy. K nim se od autobusového nádraží pokusila dostat asi desítka neonacistů, žádná větší skupina ale problémy nedělala. Až dvě stě ultrapravičáků se sešlo na Palackého náměstí v Praze.

Policisté hlídají pietní shromáždění - Na pietu u synagogy v Plzni dohlížely desítky policistů. (19. ledna 2008) | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Dopoledne policie pohyb neonacistů po Plzni monitorovala, na starosti měla ale jen dvou- až tříčlenné skupinky.

"Kolem půl jedenácté dopoledne zadržela policejní hlídka na rohu ulic Prešovská a Smetanova v Plzni trojici cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestného činu podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka," sdělila iDNES.cz mluvčí západočeské policie Jana Václavová.

Neonacisté v hospoděCizinci, podle zjištění MF DNES Poláci, byli prý spatření při hajlování. Všichni skončili na policejní služebně.

Po půl druhé odpoledne se podle zpravodaje MF DNES sešlo u Velké synagogy v sadech Pětatřicátníků několik stovek lidí, aby si připomněli osudy plzeňských Židů za druhé světové války a začátek jejich transportu do Terezína v roce 1942. - více zde 

"Zatím to vypadá, že je ve městě klid," řekl na místě primátor Pavel Rödl, který na shromáždění dorazil přímo ze zasedání městského krizového štábu.

Pietní shromáždění v PlzniMezi účastníky bylo podle zpravodaje MF DNES také několik anarchistů a antifašisté, například Fedor Gál. Přišel i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Na akci přímo u synagogy a v přilehlých ulicích dohlíželi desítky policistů. Ti museli hlavní tah na Klatovy vedoucí kolem synagogy uzavřít, aby se na prostranství vešli všichni účastníci piety.

Před půl třetí také těžkooděnci izolovali skupinu asi deseti neonacistů skandujících heslo "Nic než národ", která se pokusila před synagogu proniknout ze svého původně plánovaného shromaždiště na náměstí Emila Škody.

O pár chvil později se několikasethlavý dav vydal v doprovodu policistů přes náměstí Republiky k chrámu sv. Bartoloměje, kde se zapalovaly svíčky za oběti nacismu, hlásil zpravodaj MF DNES.

Skupinka anarchistů přinesla transparent "Nácky v Plzni nechceme".

Anarchisté v Plzni

Předsedkyně plzeňské židovské obce Eva Štixová byla překvapená tím, jak se protest proti nakonec neuskutečněnému pochodu radikálů přetavil v masovou účast na pietě.

"Tolik lidí jsem nečekala, mohla by se z toho stát tradice, která by se opakovala každý rok," naznačila organizátorka.

"K narušení veřejného pořádku ani bezpečnosti a plynulosti silničního provozu zatím nedošlo. Ani policejní hlídky na příjezdových komunikacích do města neregistrují žádné problémy," řekla před třetí odpoledne policejní mluvčí Václavová. O pár minut později se shromáždění rozešlo.

Velká synagoga v Plzni a okolí

Do pražského Hyde Parku dorazilo přes sto neonacistů
Neonacisté chtěli původně Plzní pochodovat na protest proti listopadovému policejnímu zásahu proti jejich shromáždění v Praze. Ohlášená akce ale byla nakonec zakázána. Policie v pátek nevyloučila, že shromáždění by se mohlo přesunout do metropole. - více zde

To se stalo, i když očekávaných několik set radikálů nedorazilo. Kolem čtrnácté hodiny přišlo na Palackého náměstí, které v metropoli funguje jako Hyde Park, až dvě stě příznivců extrémní pravice. Shromáždění zde se nemusí ohlašovat.

Neonacisté na pražském Palackého náměstí

Zaznělo několik projevů se stížnostmi na nedodržování zákonů a svobody slova, ke kterému údajně došlo v Praze loni v listopadu. Nezákonný byl podle řečníků, kteří se víceméně opakovali, i zákaz pochodu Plzní. - více o listopadových událostech zde 

"Shromáždění skončilo ve 14:40, ještě tady diskutují v hloučcích, ale tvrdí, že se v klidu rozejdou. Policisté včetně těžkooděnců na ně dohlížejí," ohlásila před 15. hodinou reportérka MF DNES.

"Celkem jsme předvedli čtyři osoby, dvě kvůli ztotožnění, dva byli ozbrojeni," uvedla pražská policejní mluvčí Eva Brožová. Podle ní na neonacisty v hlavním městě dohlížely stovky policistů, kteří zůstanou v pohotovosti až do večera.

Pravicoví extremisté si dnešní demonstrací v Praze chtěli zvednout sebevědomí a především si dokázat, že se mohou sejít navzdory úřednímu zákazu. ČTK to řekl odborník na extremistická hnutí Miroslav Mareš.

Podle něj byla demonstrace součástí dlouhodobé strategie neonacistů vůči veřejnosti. Do budoucna proto očekává, že extremisté se budou snažit uspět v právních sporech, což by jim mohlo připravit půdu pro další, větší shromáždění. - více zde

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Ředitel Horské služby Hadáček končí k poslednímu červnu ve funkci

Horská služba a zdravotníci zasahovali u zraněného horolezce v Hnědých skalách...

Ředitel Horské služby ČR František Hadáček skončí k poslednímu červnu ve funkci. Podal výpověď, řekl ČTK, své...

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Najdete na iDNES.cz