Na letošní povodeň by měl Selský val stačit, vodu z roku 1997 by ale nechytil. Ilustrační foto

Na letošní povodeň by měl Selský val stačit, vodu z roku 1997 by ale nechytil. Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MF DNES

Troubky opět po 35 letech ochrání před povodní Selský val

  • 3
Lidé z Troubek nad Bečvou budou mít brzy o něco klidnější spaní. Už v červenci se začne budovat tři sta metrů dlouhá protipovodňová hrázka, která obec ochraňovala ještě před 35 lety. Navazovala na takzvaný Selský val. Sílu vody z roku 1997 ale nezvládne.

Budování valu chtějí v Troubkách začít už v červenci. Do účinnějšího, ale také nákladnějšího řešení, by se však měli pustit vodohospodáři.

"Zdejšímu valu se v Troubkách kdysi říkalo Šímova obůrka, a dokonce po něm vedla obecní cesta. Když zanikl, začaly vesnici při sebemenším zvednutí vody hrozit povodně," říká Miroslav Mlčoch z Troubek.

Je jedním ze členů nové protipovodňové komise složené ze zástupců zdejší občanské iniciativy, obce i Povodí Moravy.

Na místě, kde je dnes rozorané pole, ještě v roce 1975 kromě valu vodu zachycovaly také přirozené prohloubeniny.

"Ty však postupem let nechal kdosi zavézt materiálem z okolních štěrkoven a i hráz nakonec buldozery srovnaly se zemí," popisuje Mlčoch.

Právě do této oblasti se podle něj vylévá řeka Bečva vždy jako první, když během povodní opouští svá koryta, která naši předkové vybudovali v letech 1903 až 1906.

V roce 1997 se valila voda ze čtyř směrů

"To znamená, že když hráz postavíme znovu, podaří se nám zadržet i šedesátiletou vodu, která se letos přes Troubky prohnala," dodává muž a upozorňuje, že povodně z roku 1997 ale ani tato stavba zadržet nedokáže.

"Tehdy se na nás voda valila ze čtyř směrů. S takovým množstvím si poradí až tak zvané ohrazení Troubek, které plánuje postavit Povodí Moravy," podotkl Mlčoch.

Takové řešení, které bude účinnější, ale zároveň mnohem nákladnější, se však podle troubeckého starosty Radka Brázdy neustále odkládá.

"Lidé chtějí vidět, že se něco děje a že se to děje hned. Proto začneme se stavbou co nejrychleji, nejspíš už v červenci. Už zbývá jen zpracovat výpočty, jak val ovlivní odtokové poměry řeky, a dořešit další drobné záležitosti," doplnil starosta.

Výška hráze se zvedne na metr

A jak bude nová hráz u Troubek nad Bečvou vypadat?

Měla by být tři sta metrů dlouhá. Navíc vzhledem k tomu, že už jsou v okolí zavezené všechny původní prohloubeniny, zvednou místní lidé její výšku z původních čtyřiceti centimetrů na jeden metr.

"Od geodetické kanceláře máme udělané zaměření valu, podařilo se nám sehnat ekologický materiál, který je pro takovou stavbu vhodný, a dostali jsme předběžný souhlas od majitelů pozemků, takže stavbě už nic nebrání," říká Miroslav Mlčoch.

Náklady na vybudování staronového ochranného valu odhadují na zdejším obecním úřadě na více než půl milionu korun. "Peníze půjdou z rozpočtu obce. Samozřejmě se pokusíme získat na tuto akci nějakou dotaci. Protože jde ale o víceméně terénní úpravy, zřejmě se nám to nepodaří," míní starosta.

Obnova selského valu není jediným podobným opatřením, které se v Troubkách plánuje.

"Pracujeme spolu se společností Člověk v tísni na dalším projektu, který počítá s vysázením stromů a keřů, které dokáží na čas vodu také zadržet," dodává místostarostka Troubek Vladimíra Hanzlíková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video